Romani in Japonia

日本で暮らすルーマニア人

AcasaAcasa  KetaiKetai  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiti | 

Folclorul Romaniei (imagini)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Dragonika
Diamond
Diamond

feminin
Numarul mesajelor : 1912
Varsta : 40
Localizare : Tokyo
Ken :
Data de inscriere : 25/05/2008

MesajSubiect: Folclorul Romaniei (imagini)   Joi Mai 28, 2009 2:24 pm

Muzeele Satului (ale mai multor localitati din Romania) smile

Ce amintiri frumoase imi starnesc aceste imaginii!!!...amintiri din copilaria mea cand mergeam la bunici in vacanta de vara,....toate ulitzele erau ale mele ,..ce pofta am sa mananc o ciorbica in castronul de lut !!! blink
Sus In jos
bobo
Pearl
Pearl

masculin
Numarul mesajelor : 378
Varsta : 107
Localizare : Baicoi
Ken :
Data de inscriere : 11/05/2009

MesajSubiect: Folclorul Romaniei (imagini)   Joi Mai 28, 2009 2:57 pm

Si bineinteles cu lingura de lemn, si cu mamaliga taiata cu un fir de ata.
Sa mananci o pastrama haiduceasca romaneasca la protap, si sa bei o Feteasca Neagra, sau un zaibarel din ulcica de lut...dupa aceea, se cam schimba datele problemei... hug

Foarte frumoase imagini, privindu-le iti dai seama imediat de sufletul romanului, vesel, simplu dar cu inima curata pe dinauntru, odata oamenii erau mai iubitori unii cu altii, mai uniti, se ajutau intre ei, astazi ce-i drept noi romanii ne-am mai schimbat, ne-am mai emancipat, mai cosmetizat...nu stiu daca in bine sau in rau...
Sus In jos
Sayuri
Rubi
Rubi

feminin
Numarul mesajelor : 1075
Varsta : 42
Localizare : Tokyo- Koto-ku
Ken :
Data de inscriere : 07/06/2008

MesajSubiect: Re: Folclorul Romaniei (imagini)   Joi Mai 28, 2009 6:46 pm

Aoleuuu,bobo,pai la cate ai ennumerat acolo,le-am simtit gustul la toate!Ce imi ard mie calcaiele sa se faca mai repede Iulie sa merg acasa,dar cu postarea ta ,cred ca ma opresc direct la Han!Muzeul satului din Bucuresti ,l-am vizitat si eu pt prima in urma cu 4 ani,stiu ,sa-mi fie rusine ca desi stau in bucuresti nu am intrat pana acum 4 ani sa vad ce este inauntru!Asta este....am vizitat tot parcul si am ramas impresionata de ceea ce am vazut,am mancat tot pt prima oara poale in brau si niste cozonaci pe care am sa-i pomenesc o viata intreaga,si sigur acum cand merg am sa vizitez dinou,si sper sa gasesc si cozonacii aia....
De acolo am luat si dorinta de a merge si a vizita Moldova si celelalte zone stravechi unde inca nu s-a schimbat totul si traditia se mai pastreaza inca...
Bobo poate ai niste sugestii despre anumite locuri care merita vizitate ?? dancing
Sus In jos
http://blueeyes-liferecipes.blogspot.com/
Dragonika
Diamond
Diamond

feminin
Numarul mesajelor : 1912
Varsta : 40
Localizare : Tokyo
Ken :
Data de inscriere : 25/05/2008

MesajSubiect: Re: Folclorul Romaniei (imagini)   Mier Iun 03, 2009 10:55 am

Folclorul romanesc

Termenul de folclor este propus in 1446 de catre arheologul englez Wiliam Toms. Sensul cuvantului e culegerea de materiale ce se iau din popor. Etimologic cuvantul apare folk=popor, lore=intelepciune.

La noi in tara termenul de folclor a fost folosit de Bogdan Petriceicu Hasdeu iar din punct de vedere a ariei pe care o cuprinde putem spune numai faptele artistice pe cale orala (muzica populara, literatura populara si dansul popular)
Folclorul reprezinta totalitatea realitatilor folclorice cu trasaturi si forme creata sau asimilata de un popor, atat in mediu rural cat si in urban care se transmite pe cale orala intr-un anumit spatiu geografic fara a se sti exact autorul.

Poporul roman a pastrat forma originala a obiceiurilor, datinilor, creatiilor materiale si cultural-artistice. Acestea, strans legate de viata sociala a taranului, l-au insotit de la nastere pana la ultima suflare. Folclorul este prezent in sculptura populara, tesaturi, cusaturi, ceramica, zicatori, strigaturi, ghicitori, poezii basme, legende si desigur si in muzica. stiinta care se ocupa cu folclorul se numeste Folcloristica iar de studiul muzici populare se numeste Etnomuzicologie.
Muzica populara apartine cultului national si face parte din patrimoniul national.

Prin folclorul muzical poporul roman si-a cantat dragostea, dorul, jocul, durerea, deznadejdea, eroii, insotindu-si fiecare moment al vietii prin cantec.
Sus In jos
Admin
Adminnistrator
Adminnistrator

feminin
Numarul mesajelor : 1973
Localizare : Kanagawa
Ken :
Data de inscriere : 23/01/2008

MesajSubiect: Re: Folclorul Romaniei (imagini)   Mier Iun 03, 2009 3:41 pm

Sayuri daca vrei sa mergi in Moldova eu iti recomand sa treci si pe la hanul Ancutei in judetul Neamt. Mie imi place foarte mult acolo si acum au si camere unde poti sta peste noapte. Aerul e pur traditional moldovenesc, mancarea si vinul la fel. Uite un link de la han:

La pagina respectiva ai si un virtual tour ca sa-ti poti face o imagine despre cum arata locul.
Sus In jos
http://romani-in-japonia.forumactual.com
july
Pink rose
Pink rose

feminin
Numarul mesajelor : 306
Localizare : JAPAN
Ken :
Data de inscriere : 10/09/2008

MesajSubiect: Re: Folclorul Romaniei (imagini)   Joi Iun 04, 2009 9:12 am

Dragonika , multumim de subiect , sunt super imaginile ,

Sus In jos
Sayuri
Rubi
Rubi

feminin
Numarul mesajelor : 1075
Localizare : Tokyo- Koto-ku
Ken :
Data de inscriere : 07/06/2008

MesajSubiect: Re: Folclorul Romaniei (imagini)   Joi Iun 04, 2009 11:22 am

Multumesc mult Admin hug
Sus In jos
http://blueeyes-liferecipes.blogspot.com/
bobo
Pearl
Pearl

masculin
Ken :

MesajSubiect: Folclorul Romaniei (imagini)   Vin Apr 16, 2010 11:30 am

Haideti sa ne mai inveselim putin !

http://www.youtube.com/watch?v=DzhKLc4o68g&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=tQKCwpiU5-w&feature=related
Sus In jos
bobo
Pearl
Pearl

masculin
Ken :

MesajSubiect: Re: Folclorul Romaniei (imagini)   Vin Apr 16, 2010 9:40 pm

Pentru toti romanii imprastiatti de soarta prin lumea larga.

http://www.youtube.com/watch?v=g3VLQsCgywM&feature=related
Sus In jos
bobo
Pearl
Pearl

masculin
Ken :

MesajSubiect: Folclorul Romaniei   Dum Apr 18, 2010 10:33 am

Pentru toti romanii imprastiatti de soarta prin lumea larga.

http://www.youtube.com/watch?v=g3VLQsCgywM&feature=related
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Folclorul Romaniei (imagini)   

Sus In jos

Folclorul Romaniei (imagini)
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» *FiveTime* IP: 188.212.105.203 Contact id: samp_florin Server De samp nou deschis Si dam level bani Super server:X Va asteptam i pe dumneavoastra Dati click sa vedeti srv:Xpoze

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Romani in Japonia :: Romania & Japonia :: Informatii despre Romania ルーマニア の じょうほう-
Mergi direct la: