Romani in Japonia

日本で暮らすルーマニア人

AcasaAcasa  KetaiKetai  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiti | 

Romani faimosi !

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
julia
Diamond
Diamond

feminin
Numarul mesajelor : 1891
Varsta : 40
Localizare : Tokyo
Ken :
Data de inscriere : 06/06/2008

MesajSubiect: Romani faimosi !   Vin Ian 02, 2009 6:13 am

In acest subiect as vrea sa postam cate ceva despre actori/actrite,cantareti....intr-un cuvant romani faimosi.De cand m-am stabilit in Japonia nu mai stiu pumn nimic despre nimeni...asa vom fi la curent cu ce se mai intampla prin tara in domeniul "artelor ".Yoroshiku peace
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Romani faimosi !   Vin Ian 02, 2009 6:19 am

Regizorul Grigore Gonta vrea ca imediat dupa Anul Nou sa puna in scena piesa "Gaitele", avandu-le in rolurile principale pe Adriana Bahmuteanu, Oana Zavoranu si Anamaria Prodan.

Premiera piesei ar urma sa aiba loc in februarie la Sala Palatului, scrie Gardianul.

"Am fost incantata atunci cand mi s-a propus rolul, insa deocamdata nu se stie nimic sigur. Nici eu si nici celelalte doua gaite nu am batut palma, dar ideea in sine ni se pare foarte interesanta, mai ales ca noi suntem oricum niste cate", sustine Adriana Bahmuteanu.

Alte roluri vor mai fi interpretate de Jojo, Maia Morgenstern, Claudiu Bleont.
oops bine spune Bahmuteanca....chiar ca este o cata peace
Am urmarit filmul ei despre viata ei de familie pana sa-l nasca pe fii-su lol
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Romani faimosi !   Vin Ian 02, 2009 6:29 am

"4, 3, 2", pe locul sase in topul celor mai bune filme din 2008

Filmul regizat de Cristian Mungiu, "4 luni, 3 saptamani si 2 zile", ocupa locul sase in topul celor mai bune 100 de filme lansate anul acesta in Marea Britanie.

Potrivit cotidianului Times, cel care a lansat topul, filmul lui Cristian Mungiu este o uluitoare realizare si fiecare cadru ce prezinta Romania anilor '80, este realizat cu profesionalism si minutiozitate de la inceput pana la sfarsit.

Acestia au mai adaugat in descrierea facuta ca realismul dramei "4, 3, 2" ar fi aproape insuportabil daca povestea nu ar fi frumos zugravita si palpitanta.

Primul loc in topul britanicilor este ocupat de "The Dark Knight", cel mai nou film al seriei Batman.

In 2007, "4 luni, 3 saptamani si 2 zile", a castigat premiul "Palme d'Or" la Festivalul de la Cannes si alte premii la festivaluri internationale.
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Romani faimosi !   Dum Mai 10, 2009 2:10 pm

Unii aleg o altfel de faima.... mirat
Italia: Olimpicul roman ar putea iesi din inchisoare
Geniul informatic, romanul Gabriel Bogdan Ionescu, ar putea fi eliberat in curand din inchisoarea italiana Como si transferat la manastirea unde se afla ordinul fratilor Somaschi pentru a intretine calculatoarele lor.

Avocatul romanului, Pierpaolo Livio, a depus luni o cerere prin care i-a solicitat procuratorului de la tribunalul din Varese ca romanul, de 21 de ani, inchis pentru frauda informatica, sa isi ispaseasca restul de pedeapsa in afara inchisorii, anunta Il Giorno.

Gabriel Bogdan Ionescu, olimpic la matematica, a fost arestat in primavara anului trecut dupa ce a furat zeci de euro din conturile italienilor. Tanarul a dezvoltat in cateva ore un software care trimitea mesaje clientilor bancii Banco Posta care solicitau date legate de contul bancar.

Multi clienti au cazut in plasa, iar tanarul le-a golit conturile. In toamna, el a fost admis primul facultatea de Inginerie Informatica din cadrul Politehnicii Milano si este considerat un geniu al informaticii.

Daca cererea sa de eliberare va fi aprobata de judecatorii insarcinati cu dosarul, el va colabora cu politia italiana pentru a combate fraudele pe internet.

sursa:Ziare.ro
Sus In jos
bobo
Pearl
Pearl

masculin
Numarul mesajelor : 378
Varsta : 107
Localizare : Baicoi
Ken :
Data de inscriere : 11/05/2009

MesajSubiect: Romani faimosi !   Mier Mai 12, 2010 11:28 am

Suceveanul care îl studiază pe Socrate în Statele Unite
Autor: Georgeta Petrovici

Costică Brădățan a fost preparator la Universitatea din București, doctor în filosofie în Marea Britanie, e lector la o universitate din SUA și se pregătește să predea în India.

Filosoful Costică Brădățan (39 de ani), originar din Suceava, se află de un deceniu într-o permanentă transhumanță între diverse universități din întreaga lume.

Este lector la Universitatea Texas Tech din Statele Unite, iar în prezent lucrează la un proiect de cercetare în cadrul Universității din Wisconsin, o carte despre filosofii martiri (Socrate, Giordano Bruno, Jan Patocka). Urmează să predea în India.
SUMARUL ARTICOLULUI
Suceveanul care îl studiază pe Socrate în Statele Unite
Secretul american: perseverența

„Țara mea e oriunde pot să fac ceva cu sens”

Doctor în filosofie în Marea Britanie, românul a urmat regula „nimeni nu-i profet în țara lui”. În România, a fost preparator la Facultatea de Filosofie a Universității din București. Și colaborator permanent la „Adevărul literar și artistic”, în formula CTP - C. Stănescu. Și traducător, redactor de carte și alte lucruri de genul acesta; în fond, nimic ieșit din comun.

Înainte să plece din țară, a scris două cărți: „O introducere la istoria filosofiei românești în secolul 20”, (Editura Fundației Culturale Române, 2000) și „Jurnalul lui Isaac Bernstein” (Premiul Nemira, la categoria Eseu, 1999).

Ca să cunoască succesul a trebuit însă să plece. În 2000, a plecat în lume și nu s-a mai oprit. După ce și-a terminat doctoratul în Marea Britanie, la Universitatea din Durham, s-a mutat apoi în Statele Unite, unde a lucrat la mai multe universități (Cornell University, Miami University, University of Wis consin-Madison, Texas Tech University).

Apoi, verile, a predat sau a făcut cercetare la universități din Marea Britanie, Germania și Italia, iar vara aceasta va preda în India.

„În ultimii zece ani am trăit în atâtea locuri, încât îmi vine acum destul de ușor să mă mut dintr-un loc în altul și eventual să și «prind rădăcini», fie și superficiale, acolo unde mă mut. Țara mea e oriunde pot să fac ceva cu sens”, recunoaște profesorul Brădățan, adăugând totuși că acum există și un fel de „acasă”, în Lubbock, un oraș din vestul statului Texas.

Dacă nu părăsea România, crede filosoful, ar fi ajuns la frustrare. „Am plecat din România atunci când mi s-a părut că ajungeam într-un punct mort. Dar aș putea oricând să colaborez cu oameni de acolo dacă există interes”, spune el.

„Personal, nu cred într-o lume împărțită rigid în structuri politice: țări, state și așa mai departe. Cred că dacă ar exista o Judecată de Apoi, atunci nu vei fi întrebat din ce țară vii, ci alte lucruri: de exemplu, dacă ți-ai trăit viața cu sens sau nu.

Dacă mâine s-ar întoarce în România toți românii plecați (sau numai cei despre care se crede că din întoarcerea lor țara ar avea ceva important de câștigat), asta n-ar rezolva absolut nimic.

Dimpotrivă, s-ar putea crea un mic dezastru social. De exemplu, unde s-ar angaja dintr-odată toți oamenii ăștia? Problema nu cred că e să-i aduci pe acești oameni fizic înapoi, așa cum îți recuperezi niște bunuri pierdute, ci să încerci să vezi cum anume poți colabora cu ei, oriunde s-ar afla ei”, adaugă Brădățan.

Carte despre filosofii martiri

El mai spune că cele mai importante proiecte de cercetare se fac astăzi cu echipe internaționale, cu oameni împrăștiați în toate colțurile lumii.

„Atunci când pui laolaltă să lucreze oameni din culturi diferite, care au fost formați în tradiții diferte, oameni care gândesc diferit și pot veni cu soluții diferite la o anumită problemă, sunt șanse bune să existe un nivel mai înalt de creativitate”, conchide Brădățan.
Sus In jos
MariKametani
Pink rose
Pink rose

feminin
Numarul mesajelor : 269
Varsta : 45
Localizare : Ro
Ken :
Data de inscriere : 07/06/2010

MesajSubiect: Re: Romani faimosi !   Mar Iun 15, 2010 4:04 pm

julia a scris:

Regizorul Grigore Gonta vrea ca imediat dupa Anul Nou sa puna in scena piesa "Gaitele", avandu-le in rolurile principale pe Adriana Bahmuteanu, Oana Zavoranu si Anamaria Prodan.

Premiera piesei ar urma sa aiba loc in februarie la Sala Palatului, scrie Gardianul.

"Am fost incantata atunci cand mi s-a propus rolul, insa deocamdata nu se stie nimic sigur. Nici eu si nici celelalte doua gaite nu am batut palma, dar ideea in sine ni se pare foarte interesanta, mai ales ca noi suntem oricum niste cate", sustine Adriana Bahmuteanu.

Alte roluri vor mai fi interpretate de Jojo, Maia Morgenstern, Claudiu Bleont.
bine spune Bahmuteanca....chiar ca este o cata
Am urmarit filmul ei despre viata ei de familie pana sa-l nasca pe fii-su
Auzi,Oana Zavoreanu nu este decit o mahalagioaica, o tiganca plina de capricii fara pic de talent!Eu un nu as lauda aparitiile ei in cultura,sub nici un fel de forma!Istericalele si jicnirile,inclusiv injuriille ei(mai ales la adresa mamei ei), nu o atesta ca fiind o persoana culta!Facultate de Drept?Facuta cu stingul,la particulari!
Sus In jos
bobo
Pearl
Pearl

masculin
Numarul mesajelor : 378
Varsta : 107
Localizare : Baicoi
Ken :
Data de inscriere : 11/05/2009

MesajSubiect: Re: Romani faimosi !   Mar Iun 15, 2010 5:26 pm

MariKetami, nu critica ceea ce nu poti sa intelegi !
Sus In jos
MariKametani
Pink rose
Pink rose

feminin
Numarul mesajelor : 269
Varsta : 45
Localizare : Ro
Ken :
Data de inscriere : 07/06/2010

MesajSubiect: Re: Romani faimosi !   Mar Iun 15, 2010 6:38 pm

bobo a scris:
MariKetami, nu critica ceea ce nu poti sa intelegi !
Auzi, lu`Maria nu-i place capra asta,la-nceput mi se parea interesanta,dar capriciile si crizele ei de nervi iau amplori tiganesti,incompatibile cu o persoana intelectuala.Nu vad nimic intelectual-educativ in injuriile ei(CE P--A MEA,F---TI,dregu-ti,etc)si mai ales ca vedeta sa-si dea poalele peste cap in crize life!(ca ce muschii nostri,doar suntem liberi in a ne spune parerea!)Si iti spun sigur ca oricit de logice ar fi parerile ei,in fata comportamentului deplorabil,PIERD!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Romani faimosi !   Astazi la 1:53 pm

Sus In jos

Romani faimosi !
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Romani in Japonia :: Romania & Japonia :: Informatii despre Romania ルーマニア の じょうほう-
Mergi direct la: