Romani in Japonia

日本で暮らすルーマニア人

AcasaAcasa  KetaiKetai  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiti | 

Noutati din Romania

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
julia
Diamond
Diamond

feminin
Numarul mesajelor : 1891
Varsta : 41
Localizare : Tokyo
Ken :
Data de inscriere : 06/06/2008

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mar Oct 21, 2008 3:21 pm

asa cred si eu Admina...odata ce locuiesti pe teritoriul unei tari...trebuie sa-i vorbesti limba.Ungurii de la noi din tara vor autonomie...cred eu...de aceea...de ceva timp in coace au iesit tot felul de probleme :razz
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mier Oct 22, 2008 7:39 pm

Angela Gheorghiu la omagiat pe Luciano Pavarotti

Vedete precum Sting , Andrea Bocelli , Placido Domingo sau Angela Gheorghiu s-au adunat in orasul Petra din Iordania pentru a-l omagia pe marele artist Luciano Pavarotti.

"A fost o noapte cu totul speciala. Ma simt in alta dimensiune. A fost minunat ca am realizat acest vis", a declarat Nicoletta Mantovani pentru Reuters.

Placido Domingo si Jose Carreras, cei doi supravietuitori ai tripletei de aur a operei au declarat ca sunt bucurosi ca au indeplinit un vis mai vechi al regretatului maestru: acela de a canta intr-unul dintre cele mai mari situri istorice din lume.

Printre vedetele care au participat la acest eveniment s-au mai numarat: Angela Gheorghiu , Andrea Griminelli, Cynthia Lawrence, printesa Haya a Iordaniei, seicul Mohammed bin Rashid al-Maktoum.
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mier Oct 22, 2008 7:47 pm

20 de hackeri, ridicati de mascati

Agentii din cadrul Brigazii de Crima Organizata au organizat miercuri descinderi in locuinte din Bucuresti si alte sase judete ale tarii, pentru a descoperi probe in cazul infractiunilor comsie de hackeri.

Mascatii au efectuat peste 40 de perchezitii, iar 20 de persoane au fost arestate de IJP Valcea. Au fost confiscate calculatoare, laptop-uri, cartele de telefon si sume de bani, informeaza EVZ.

:PC geek2: ce bine ar fi daca toti acesti "talentati" si-ar folosi talentele alt fel :ahm:
sursa:ziare.ro
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mar Oct 28, 2008 4:14 am

PSD a bagat in vacanta fortata emisiunea "Animat Planet"

:twisted: asa este CENZURA ...tare rau imi pare...ce mai radeam de una singura lol in fata calculatorului.ati vazut vreodata emisiunea aceasta?
atasez un episod,vizionare placuta

"Animat Planet", emisiunea saptamanala de divertisment difuzata de Antena 1, a fost intrerupta brusc in urma cu doua saptamani.

Se pare ca decizia de intrerupere a emisiunii a fost luata in urma unei presiuni politice venita din partea PSD, aliatul oficial al PC, au declarat pentru Cotidianul persoane care au lucrat pentru show.

Nemultumirea PSD a fost rezumata de Viorel Hrebenciuc intr-o declaratie: "Nu m-am mai uitat la emisiune in ultima vreme. Nu-mi placea, ca era extrem de politizata. Era, practic, anti-PSD. M-am plans, da, ca era excesiv de politizata".

Cei de la "Animat" au fost surprinsi de aceasta decizie pentru ca in contractul semnat de echipa emisiunii sunt trecute 12 editii si nici o "pauza de campanie electorala" nu a fost mentionata la inceputul sezonului.

Subiectele abordate de echipa de animatie au fost iluzionismul cu pensiile, acrobatiile cu DNA, inghititorii de fonduri, candidatii de carton si jonglerii cu statul.

Episodul difuzat pe 12 octombrie a fost ultimul inainte de pauza fortata luata de "Animat". Subiectul ultimului episod a cuprins iarasi ridiculizarea copioasa a lui Mircea Geoana, inca un motiv de iritare pentru partenerii Partidului Conservator.

sursa:ziare.com
Sus In jos
Admin
Adminnistrator
Adminnistrator

feminin
Numarul mesajelor : 1973
Localizare : Kanagawa
Ken :
Data de inscriere : 23/01/2008

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mar Oct 28, 2008 6:03 am

Mai sa fie, cum fac astia misto de ei cum nu mai apar la TV :x Au mai bagat astia o lege super ridicola cu stiri pozitive si stiri negative. :| Oare care o fi stirea pozitiva in cazul in care ne prezinta un accident rutier soldat cu moartea a 5 persoane si ridicarea dobanzii la banca cu 50% :confused:
Sus In jos
http://romani-in-japonia.forumactual.com
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Joi Oct 30, 2008 4:02 am

Un barbat s-a sinucis, aruncandu-se in fata metroului, la Tineretului

Un barbat in jurul varstei de 40 de ani s-a aruncat miercuri seara in fata metrolui, in statia Tineretului din Capitala.

Incidentul s-a petrecut in jurul orei 19:00, a declarat directorul de comunicare al Metrorex, Mariana Petre, citat de Evenimentul Zilei.

Echipajele de interventie care au ajuns la fata locului nu au putut decat sa constate decesul, fara a se afla motivele care l-au determinat pe barbat sa isi puna capat zilelor.

Traficul rutier a fost blocat partial pana la ora 20:00 pe ruta Piata Unirii 2 si Eroii Revolutiei.
o fi luat ideea de la japonezi?aproape saptamanal au trenurile intarziere pentru ca....nu gasesc un loc mai bun :x

sursa:Evenimentul Zilei
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Sam Noi 01, 2008 3:45 am

Elevii au format un lant uman pe plaja din Constanta

Harta Marii Negre a fost conturata, vineri, pe plaja Modern din Constanta, de un lant uman format din elevi, cu ocazia Zilei Internationale a Marii Negre.

Participantii la actiune au transmis mesaje ecologiste pentru a proteja marea si mediul inconjurator, informeaza NewsIn.

Zeci de elevi au participat la evenimentul organizat de Corpul Voluntarilor de Mediu pentru protejarea marii.

Copiii au fost asezati la distante de cate un metru si au tinut drapelele tarilor riverane astfel incat sa formeze harta Marii Negre. Evenimentul a fost organizat la ora cand deasupra litoralului romanesc a trecut satelitul Google Earth, care va transmite in spatiul virtual mesaje despre aceasta actiune.

Manifestantii au afisat pancarte pe care erau inscriptionate mesajele "Poluare mai putin, salvati mai mult", "Nu transforma marea in ghena", "Salveaza viata din mare" si au scandat in repetate randuri "Marea Neagra curata".

Elevii s-au urcat pe o scena special amenajata si au citit mesajul "Pace si solidaritate pentru ape limpezi", in limbile tarilor riverane Marii Negre.

La eveniment au particpat seful Garzii de Mediu, Vasile Petro, prefectul Constantei, Danut Cuculet si voluntarii de la Oceanic Club Constanta.

Cei prezenti la manifestatie au ascultat mesajul transmis de ministrul Mediului, Attila Korodi.
sursa:Ziare.com
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Vin Noi 07, 2008 3:48 am

Documentar cu orfani romani, realizat de Sarah Ferguson

Orfanii din centrele de plasament din Bucuresti sunt protagonistii unui film, realizat de ducesa de York, care va aparea joi seara la un post de televiziune britanic.

Fosta membra a familiei regale britanice Sarah Ferguson, ducesa de York, si fiicele ei, au realizat un documentar, filmat chiar si cu o camera ascunsa, informeaza Realitatea Tv.

Filmul, intitulat "Ducesa si fiicele: misiunea lor secreta", prezinta imagini socante cu copiii institutionalizati in centrele Sfanta Maria si Crinul Alb.

Ducesa a fost in Romania de trei ori, ultima data in urma cu doar o luna.

Sarah Ferguson povesteste ca a venit la Bucuresti impresionata de unele materiale vazute la televiziune acum trei ani si a vrut sa vada daca intre timp s-au facut schimbari in bine.

Autoritatile de la Bucuresti au reactionat intr-un comunicat sustinand ca Autoritatea Nationala pentru Protectia Copilului a luat mai multe masuri dupa vizita ducesei de York, parte din acestea fiind deja implementate.
Sus In jos
Admin
Adminnistrator
Adminnistrator

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Vin Noi 07, 2008 6:24 am

Fac astia doar de ochii lumii si dupa plecarea ducesei iar tortureaza copii alergic
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Dum Noi 09, 2008 12:52 pm

Strazi din Iasi, rezervate pentru VIP-uri

VIP-urile iesene au reusit sa convinga Primaria sa scoata din circuitul rutier stradutele care fac legatura intre cartierele rezidentiale ale Iasiului si arterele intens circulate.

Astfel, in capatul mai multor strazi din cartierele rezidentiale Padurii, Moara de Vant ori Copou au aparut semnele "Circulatia Interzisa", care au mentiunea "cu exceptia riveranilor" plasata chiar sub semn, informeaza Romania libera.

De exeplu, "cu exceptia riveranilor", chiar daca face legatura dintre zona Liceului de Informatica si rondul tramvaielor din Agronomie.

Reprezentantii Primariei Iasi sustin ca se poate circula pe aceste strazi, pentru ca Politia "inchide ochii".

"Nu a dat nimeni amenda daca intrai pe aceste strazi. Ele au fost inchise pentru ca locatarii din aceste zone s-au plans la primarie de scolile de soferi care faceau cursuri pe aceste strazi", a precizat Andrei Trofor, purtatorul de cuvant al Primariei Iasi.

Alte strazi cu astfel de semne mai sunt: Alexandru Vlahuta, George Toparceanu, Ionel Teodoreanu, Ion Luca Caragiale. Politia Iasi contrazice asigurarile date de Primarie.

"Un conducator auto risca o amenda cuprinsa intre 324 si 432 lei, respectiv sase - opt puncte de penalizare, daca intra pe o strada care are pus semnul 'Interzis circulatia'. Conducatorii auto stiu ce risca in momentul in care incalca o regula de circulatie", a spus comisarul-sef Petru Frunza, comandantul Politiei Rutiere Iasi.

Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Joi Noi 13, 2008 4:22 am

Persoanele cu dubla cetatenie pot iesi din R. Moldova doar cu pasaportul romanesc

Persoanele cu dubla cetatenie, moldoveana si romana, nu mai au voie sa iasa din Republica Moldova decat pe baza pasaportului romanesc, valabil, sau a Titlului de calatorie.

Persoanele cu dubla cetatenie, ce detin pasapoarte romanesti expirate, adeverinte sau certificate constatatoare care atesta cetatenia romana sau certificate de nastere romanesti, nu mai pot iesi pe baza acestora din Republica Moldova, anunta Ambasada Romaniei de la Chisinau.

In acelasi timp, cetatenii romani cu domiciliul in Republica Moldova pot vota pe baza pasaportului simplu, valabil, in care este facuta mentiunea ca titularul documentului are domiciliul in Republica Moldova.

Romanii cu resedinta in Republica Moldova pot vota cu pasaportul simplu, valabil, insotit de permisul de sedere, valabil, eliberat de autoritatile competente si care dovedeste stabilirea resedintei in aceasta tara, informeaza Ziua.

Romanii cu domiciliul in Republica Moldova vor putea vota la cele patru Sectii care vor fi deschise la Ambasada Romaniei si la Sectiile Consulare situate pe strazile Vlaicu Parcalab si Grigore Ureche.
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mar Noi 18, 2008 4:07 am

Un profesor de la Medicina sustine ca era obligat sa promoveze studenti italieni

Un profesor de la Facultatea de Medicina Dentara a Universitatii Titu Maiorescu din Bucuresti acuza conducerea universitatii ca a dat diplome de stomatologi pentru zeci de studenti italieni care nu calcau pe la scoala.

"Examenul cu studentii straini se dadeau intr-o sala separata, fara sa fie de fata studentii romani. La corectarea lucrarilor ni se indica sa trec anumite note studentilor straini, nu aveam voie sa ii pic. Eu ma trezeam cu studentii italieni exact in ziua de examen, eram chemat de oriunde sa dau examenul cu ei. Studentii italieni vin intr-un modul de 7-10 zile, o data la 7-8 saptamani", a declarat profesorul de la Universitatea Titu Maiorescu, pentru Realitatea TV.

Sub acoperirea anonimatului, el a dezvaluit ca i se cerea sa promovezii studentii italieni, chiar daca acestia nu se prezentau la cursuri sau examene.

Scandalul diplomelor universitare eliberate ilegal a izbucnit dupa ce autoritatile italiene au cerut Guvernului de la Bucuresti sa declanseze o ancheta. Facultatea de Medicina Dentara a Universitatii Titu Maiorescu este una dintre cele 13 institutii verificate de o comisie a Ministerului Educatiei.

Decanul Facultatii de Medicina Dentara din cadrul Universitatii Titu Maiorescu sustine insa ca nu au fost gasite nereguli.
Sus In jos
yashy
Pearl
Pearl

feminin
Numarul mesajelor : 459
Varsta : 38
Localizare : Zama, Kanagawa
Ken :
Data de inscriere : 05/04/2008

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mier Noi 19, 2008 6:39 am

http://www.romaniatravel.com/
Ia uitati ce frumos e prezentata Romania strainilor! pillow fight Stau si ma uit la filmuletele astea in continuu. thumbs-up
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Joi Noi 27, 2008 4:18 pm

Cu ochii inchisi la vot
Daca cifrele din sondajele de opinie se vor confirma, alegerile de duminica vor marca un moment critic pentru democratia din Romania pentru ca prezenta la vot ar putea scadea sub 50%.

In plus, vedem din aceleasi sondaje ca putin peste jumatate dintre alegatori stiu cine candideaza in colegiul lor.

Asadar, configuratia viitoarei puteri ar putea fi decisa de mai putin de jumatate dintre romani, ceea ce nu are cum sa nu impieteze asupra autoritatii si reprezentativitatii ei.

Este tot ce poate fi mai rau in perspectiva vremurilor grele care ne asteapta, vremuri in care este nevoie de o putere credibila si cu autortiate maxima.

In plus, multi dintre candidati vor fi alesi in orb, in cel mai bun caz in functie de partid si nu pentru propria performanta si credibilitate asa cum ar fi normal in sistem uninominal.

Dar cum sa convinga un candidat, cat o fi el de valoros, daca ajunge in fata electoratului abia cu o luna inainte de alegeri? Niciun partid nu si-a pregatit din timp cadre pe care sa le impuna treptat, figuri credibile si cu o suficienta notorietate locala.

Oferta actuala pare facuta din ce a gasit fiecare partid prin casa, ce a strans rapid de prin vecini si ce somitati, indiferent din ce domeniu, a reusit sa racoleze. O oferta slaba si foarte putin tentanta.

Si ce au avut de spus acesti oameni? In general, ori aspecte edilitare care nu sunt de competenta lor, ci a primarilor, ori platitudini demagogice pe care nu le mai crede nimeni. Prea putini dintre candidati au reusit sa adapteze atributiile unui viitor deputat sau senator la interesele comunitatii locale.

Pentru asa ceva trebuie sa intelegi insa politica si sa cunosti legile. Cu tot respectul pentru celelalte talente ale lor, nu cred ca actorii, cantaretii, sportivii sau clientii politici aruncati prin colegii sunt apti pentru asemenea performante electorale.

Electorat demobilizat

Daca electoratul PSD, alcatuit preponderant din pensionari si persoane cu studii cel mult medii, este in general mai disciplinat si merge mereu la vot, electoratul PNL si PD-L, preponderent populatie activa, urbana si mai educata, este destul de demobilizat, inclusiv din cauza inconsecventelor acestor partide.

Pe mana cui va ramane atunci o decizie atat de importanta ca alegerea viitorului Parlament al Romaniei?

Sistemul de vot este si el foarte putin cunoscut ceea ce, dupa scrutin, va duce la alta frustrare. Vor exista cu siguranta cazuri in care, din cauza redistribuirii, sa nu ajunga in Parlament primul clasat dintr-un colegiu, daca desigur a obtinut sub 50%, ci candidatul de pe locul al doilea sau al treilea.

Dupa cum daca diferenta dintre primul si al doilea partid este mai mica de doua procente, la nivel national, exista posibilitatea ca partidul care ia mai putine procente sa aiba mai multe mandate in Parlament decat primul.

Este un sistem greu de explicat si care cu siguranta le va da multora sentimentul ca au votat degeaba.

Sa nu uitam nici de cazurile in care un candidat creditat de peste 50% dintre alegatorii din colegiu sa nu ajunga totusi in Parlament pentru ca partidul din care face parte nu a trecut pragul electoral si in locul lui sa devina senator sau deputat candiatul de pe locul al doilea sau al treilea.

Vom descoperi cu stupoare efectele unei legi proaste care a transformat sistemul electoral din Romania intr-o struto-camila: nici de lista, nici uninominal.

Probabil ca un sistem uninominal autentic, in care primul clasat intra in Parlament sau primii doi isi disputa victoria in turul al doilea, ar fi motivat cu mult mai bine si partidele si electoratul.
Mergeti la vot duminica?
Sus In jos
Sayuri
Rubi
Rubi

feminin
Numarul mesajelor : 1075
Varsta : 42
Localizare : Tokyo- Koto-ku
Ken :
Data de inscriere : 07/06/2008

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Joi Noi 27, 2008 4:37 pm

Eu as merge dar,nu stiu cu cina sa votez oops
Sus In jos
http://blueeyes-liferecipes.blogspot.com/
Admin
Adminnistrator
Adminnistrator

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Joi Noi 27, 2008 5:24 pm

bere Hic! Eu cu cine votez?
Semnat
Cetateanul Turmentat ...Hic! oops
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Sam Noi 29, 2008 10:05 am

Bucurestiul virtual din Second Life se deschide sambata pentru public

Virtual Bucharest, replica virtuala a centrului Bucurestiului real, se deschide sambata catre public in Second Life. Nu exista o anumita ora de deschidere, fiecare va putea intra cand vrea, insa de Ziua Nationala vor fi diferite evenimente. Orasul virtual va fi plin de steaguri iar vizitatorii vor putea sa mearga la patinaj dar sa se si bulgareasca, tot virtual, evident, a spus pentru Hotnews.ro, Aura Tatu, dezvoltator la Chase Corp. In Capitala virtuala nu va exista nimic legat de alegeri, proiectul n-are legatura cu politica.

Virtual Bucharest isi propune, pentru inceput, o reproducere in detaliu a Pietei Revolutiei cu cladirea Ateneului, Palatul Regal, Biblioteca Centrala Universitara si cu stradutele din jur care au spatii comerciale la parter. Interioarele sunt adaptate lumii virtuale. In Biblioteca Centrala Universitara exista o zona de orientare pentru utilizatorii noi, care sa-i ajute sa stapaneasca mai usor interfata platformei. In interiorul Palatului Regal este amenajata o expozitie cu cele mai reprezentative lucrari realizate de pictori romani, din colectia muzeului.

In Bucurestiul virtual vor exista spatii disponibile pentru promovarea brandurilor romanesti care doresc sa foloseasca platforma pentru a-si prezenta produsele sau serviciile si pentru a interactiona cu utilizatorii. Companiile romanesti vor putea testa puterea lumilor virtuale si marketingul interactiv intr-un spatiu 3D cu accent local.

Proiectul Bucurestiului virtual nu a ajuns la final, ci se va dezvolta in continuare, in ideea ca cei care intra sa poata descoperi lucruri noi si sa fie in continuare motivati sa participe. In functie de modul cum va fi primit acest proiect, echipa se gandeste sa mai realizeze replici dupa castelul Bran si Delta Dunarii urmate de alte orase precum: Brasovul, Clujul, Timisoara si Constanta. Investitia facuta pe partea tehnica la acest proiect in ultimul an s-a ridicat la circa 30.000 de euro.

In Second Life Bucurestiul este o insula de 65.000 metri patrati. Machetele 3D au fost create plecand de la poze ale cladirilor, exterioarele trebuie sa dea senzatia de realitate, iar interioarele sunt adaptate mediului online specific jocului Second Life. Capitala virtuala, spera dezvoltatorii proiectului, va atrage si straini dornici sa-si faca o idee despre cum arata Bucurestiul, mai ales ca lumea virtuala poate deveni un mod inedit si elegant de promovare a turismului.

Trebuie mentionat ca tehnic este posibila prezenta simultana a 100 - 150 de oameni in orasul virtual, fiindca peste acest numar pot aparea probleme tehnice.

Second Life e vazut de foarte multi ca fiind un joc, desi spre deosebire de jocurile video, nu exista o anumita misiune ce trebuie indeplinita, ci fiecare poate face ce vrea, interactionand cu alti utilizatori care intra din toate colturile lumii.

Pentru multi, Second Life nu mai este de mult un simplu joc. Sunt oameni care si-au abandonat job-urile din viata reala pentru a face bani reali din vanzarea de obiecte virtuale in Second Life.

Pe plan mondial exista circa 16 milioane de conturi la Second Life, iar despre numarul exact al romanilor e greu de spus, insa se estimeaza ca sunt cam 40-50.000 de conturi initiate din tara noastra.

Second Life, creat de Linden Lab, a fost lansat in 2003, dar anul trecut s-a dezvoltat puternic dupa ce un numar de branduri cunoscute au decis sa deschida reprezentante in mediul virtual. Datele arata ca 60-70.000 de oameni sunt online simultan in SL pe plan mondial. SUA are cel mai mare numar de utilizatori, dar Germania, Italia si Franta sunt tari care stau bine la acest capitol.
sursa:Hotnews.ro
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Vin Dec 05, 2008 4:21 am

70% dintre parinti s-au opus vaccinarii elevelor contra cancerului de col

Peste 70% dintre parintii ale caror fiice erau programate sa fie vaccinate impotriva cancerului de col uterin, in perioada 24 - 28 noiembrie, nu au fost de acord cu acest vaccin, potrivit datelor Ministerului Sanatatii (MSP).

In intervalul mentionat, la aproximativ jumatate dintre scoli s-au repartizat doze de vaccin pentru vaccinarea a peste 53.000 de eleve de clasa a patra. Initiativa de vaccinare s-a lovit insa de opozitia aproape generalizata a parintilor, inregistrandu-se 37.714 de refuzuri scrise.

Potrivit ministerului, incepand cu 2 decembrie, au fost repartizate doze de vaccin si la restul scolilor din tara, prima etapa a campaniei de vaccinare urmand sa se incheie pe 19 decembrie, cand va incepe vacanta de iarna.

In privinta elevelor nevaccinate ca urmare a refuzului parintilor, Ministerul Sanatatii precizeaza ca, in cazul revenirii asupra deciziei, se poate solicita vaccinarea la viitoarea campanie, in care vor fi incluse elevele aflate acum in clasa a treia.

Eventualele cantitati de vaccin neutilizate vor fi depozitate la furnizor si vor intra in circuitul medical in toamna lui 2009, odata cu reluarea calendarului de vaccinare. Termenul de valabilitate al dozelor de vaccin este anul 2010.

Ministerul Sanatatii mai precizeaza ca vaccinarea impotriva cancerului de col uterin nu este obligatorie si ca medicii trebuie sa informeze profesionist opinia publica, pentru ca parintii elevelor sa ia o decizie bazata pe date corecte.

Asociatia Medicilor de Familie din Bucuresti sustine campania de vaccinare a elevelor de clasa a patra impotriva cancerului de col uterin si considera ca majoritatea parintilor care au semnat pentru ca fiicele lor sa nu fie vaccinate nu au fost corecti informati.

"Campania de informare a fost incorect facuta. Nu s-au tinut sedintele cu parintii in care medicii sa explice foarte clar importanta vaccinarii. Noi propunem ca fetele care nu vor fi vaccinate in cadrul acestei campanii sa fie tinute in evidenta si, la varsta de 14 sau 16 ani, sa fie rechemate la medic si daca vor fi de acord, sa fie vaccinate atunci", a declarat doctorul Cristian Sever Oana.

Presedintele Asociatiei Medicilor de Familie din Bucuresti, dr. Rodica Tanasescu, sustine ca vaccinarea impotriva cancerului de col uterin se face, in Romania, inca din anul 2006. Pana in prezent, s-au vandut peste 10.000 de vaccinuri, fiecare dintre ele cu trei doze aproximativ, la pretul de aproximativ 300 de euro.

"Consideram ca acest vaccin nu este riscant. Eu mi-am vaccinat propriul copil, acum un an si jumatate. Orice medicament, orice aliment sau orice vaccin poate produce, la un moment, dat reactii adverse si efecte secundare, fara insa ca acestea sa anuleze valoarea produsului respectiv", a explicat dr. Tanasescu.

In fiecare an, in Romania, peste 3.500 de femei sunt diagnosticate cu cancer de col uterin, potrivit statisticilor Ministerului Sanatatii.
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Sam Dec 06, 2008 4:50 am

800.000 de romani isi serbeaza ziua onomastica de Sfantul Nicolae

Din cei 817.066 de romani a caror onomastica este legata de Sfantul Nicolae, 534.639 sunt barbati, iar 282.427 sunt femei, anunta Ministerul Internelor si Reformei Administrative.

Statisticile MIRA arata ca majoritatea romancelor aflate sub protectia acestui sfant poarta prenumele de Nicolleta sau Nicoletta - 194.147 de persoane, urmate de cele care poarta prenumele de Niculina sau Nicolina -58.246 de persoane, informeaza NewsIn.

Semnificativ este si numarul celor care raspund la familiarul Neculita, Niculita, Nicolita, Necolita -18.216. In acelasi timp, 4.234 de romance raspund la prenume exotice, cum ar fi Nicola, Nikola, Nicole sau Nikole. Nicuta sunt strigate 1.488 de femei, iar 1.068 Nicula sau Necula.

Mai mic este numarul celor care se numesc Nica - 528, Nikolet, Nikolett, Nikolette - 436 sau Nikoleta, Nikoletta -307. Nicolle, Nikolle, Nicoll, Nikoll sunt 211 romance. Pe ultimele locuri ale "clasamentului" se afla derivatele cu influente straine Nik(k)o, Nik(k)a, Nik(k)e, Nik(k)i, Nik(k)y, Nichi - 72. Popularele prenume Niculeana, Nicolaita, Niculaita, Niculia sunt purtate de numai 52 de persoane.

Intre barbatii sarbatoriti, peste jumatate sunt Nicolae sau Nicolaie - 351.386. Prenumele de Niculai, Neculai este purtat de 68.181 de romani, 43.069 raspund la diminutivul de Nicusor, iar 26.297 sunt, simplu, Nicu. In acelasi timp, 37.535 de barbati poarta numele de Niculae sau Niculaie, iar 5.477 cetateni romani sunt Miklos.

Mai sunt si 1.133 de romani care poarta prenume cu influente occidentale, cum ar fi Niklas, Nicholas, Nicolaus, Nicholaus, Nikolaos, iar 128 poarta versiunea scurta a acestora, respectiv Nic, Nik, Nick, Nickos. Prenumele de Nicula, Necula, Nicola, Nikola este purtat de 825 de romani.

Nume romanesti cum ar fi Nicolaita sau Niculaita sunt purtate de numai 12 barbati, dar sunt 562 de Nicoara.
sursa:ziare.com
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mar Dec 09, 2008 3:56 am

Unul din 4 romani crede ca imigrantii fac bine tarii

Mai mult de 25% dintre romani considera ca imigrantii au o influenta benefica asupra tarii.

Cetatenii romani cred ca refugiatii din tarile asiatice sau arabe sunt harnici, muncitori, religiosi si responsabili, conform unui studiu efectuat de British Council si Oficiul Roman pentru Imigrari, informeaza Realitatea Tv.

49% dintre repondentii la studiu considera ca prezenta cetatenilor starini in Romania nu are nici un efect bun, dar nici rau asupra dezvoltarii statului roman, iar 28,4% considera ca efectele sunt benefice.

Studiul arata ca romanii, in proportie de 76,7%, procura majoritatea informatiilor despre refugiatii starini din mass-media, in timp ce 82% afirma ca nu au cunoscut niciodata un refgiat. Perceptia populatiei cu privire la refugiati este primul studiu realizat pe aceasta tema in Romania.

Sondajul a fost efectuat pe un segment de 1.076 de persoane, avand ca obiectiv cunoasterea perceptiei romanilor cu privire la cetatenii straini refugiati in Romania.
fetelor sal ,voi ce parere aveti?
Sursa:Ziare.ro
Sus In jos
ibylici
Regular member
Regular member

feminin
Numarul mesajelor : 84
Varsta : 36
Localizare : Chiba-ken,Gyotoku
Data de inscriere : 30/07/2008

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Joi Dec 11, 2008 6:46 pm

http://www.gandul.info/viata/bucatele-din-romania-in-japonia.html?3931;3584073
Sus In jos
Sayuri
Rubi
Rubi

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Joi Dec 11, 2008 7:12 pm

Nu stiu ce sa zic despre acest articol。。。。Desi traiesc aici in Japonia de peste 10 ani,este prima oara cand aud despre ce se scrie caolo.
Si eu un nu-mi aduc aminte sa fi scris pe toate gardurile ,trenuri,autobuze ,mare<ROMANIA,cred ca este o mare minciuna a celui care a scris acest articol.
Sus In jos
ibylici
Regular member
Regular member

feminin
Numarul mesajelor : 84
Varsta : 36
Localizare : Chiba-ken,Gyotoku
Data de inscriere : 30/07/2008

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Vin Dec 12, 2008 5:04 am

sal
Sayuri la fel m-am gandit si eu.....pumn ....oricum n-am prea inteles bine ce a vrut sa zica.... ajutor
Sus In jos
Sayuri
Rubi
Rubi

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mier Dec 17, 2008 4:52 am

Apă moartă? Apă vie?

PURIFICARE Uzina de apă
La uzina de apă potabilă Roșu, opt biologi și chimiști ajutați de senzori și computere diagnostichează „apa brută" și o tratează cu otrăvuri administrate în doze de medicament
Acid sulfuric, sodă caustică, lapte de var, clor, sulfat de aluminiu și polimeri – substanțele folosite pentru purificarea apei potabile

Decantoarele sunt niște piscine uriașe, de 48 de metri în diametru și cu o adâncime de zece metri
Apa potabilă care curge la robinetele bucureștenilor se obține dintr-un mix de tulbureală de Argeș și Dâmbovița în care se picură acid sulfuric, sodă caustică, lapte de var, clor, sulfat de aluminiu și polimeri, în cantități medicinale. Dozarea în apă a substanțelor toxice se face computerizat în cadrul fabricilor de tratare și producție a apei potabile de la Roșu, Arcuda, Crivina-Ogrezeni.
La Fabrica Apa Nova de la Roșu, care produce cam o treime din apa Capitalei, într-o zi călduroasă de vară, când apa colcăie de alge ai căror produși metabolici ridică PH-ul apei periculos de mult, în apă se adaugă cam 1.200 litri de acid sulfuric de concentrație 96%, ca să-i stingă din bazicitate, coborând PH-ul apei la valori nedăunătoare mucoaselor. Clorul, care omoară tot ce prinde, de la bacterii saprofite până la germenii cei mai viguroși, se adaugă în doze cuprinse între 300 litri pe zi vara și 800 litri iarna. Iarna se adaugă mai mult clor, nu fiindcă „apa brută" ar fi mai infestată, ci din cauza temperaturii scăzute a apei captate din râul Argeș, care influențează negativ solubilitatea chimicalelor introduse în ea.
Sulfatul de aluminiu, substanța chimică care se adaugă în cele mai mari cantități (16 tone la 300.000 metri cubi de apă) în procesul de purificare a apei, este adus cu camioanele. Remorcile se deșartă în niște bazine de dizolvare, de unde soluția de sulfat de aluminiu e pompată în căminul de amestec, unde paletele unui mixer uriaș asemănătoare cu elicele propulsoare de vapor omogenizează apa brută cu sulfatul. Aceasta e „faza de coagulare", în care ionii pozitivi de aluminiu se comportă ca niște mici magneți, atrăgând în jurul lor impuritățile încărcate negativ din apă (resturi organice, rămășițe de microorganisme moarte, mâl) formând „flocoane", un fel de mici guguloaie ce plutesc sub formă de suspensii în lichid.
Când „apa brută" este prea acidă, se stinge cu câteva sute de kilograme de var ca cel folosit în construcții, dizolvat în apă sub formă de lapte de var. Bomboana de pe tort în domeniul purificării apei sunt „polimerii". Vin în saci din Franța și fac minuni în apă. Dacă sub formă de pulbere polimerii seamănă cu laptele praf, atunci când se dizolvă în apă dau acesteia un aspect gelatinos de glicerină. Din cauza vâscozității lor, polimerii fac ca impuritățile să se adune în glomerule cât mai mari. Având o masă ridicată, glomerulele se depun gravitațional în următoarea fază de tratare a apei.
Argeșul, ca un lac de munte
Decantoarele sunt niște piscine uriașe, de 48 metri în diametru și cu o adâncime de zece metri, în care amestecul de apă și chimicale e lăsat să băltească câteva zeci de minute, pentru ca floconii din lichid să aibă timp să se aștearnă gravitațional pe fundul bazinului. Pe fundul decantorului, grosimea stratului de mâl și impurități ajunge la 40 centimetri. O lamă submersă de cauciuc îl împinge continuu spre niște fose, de unde nămolul e evacuat prin conducte la trei kilometri distanță de uzină, unde se află „lagunele" – niște gropi uriașe săpate în pământ, în care mâlul e lăsat la uscat. O dată pe an, decantoarele se golesc, pereții sunt frecați cu perii de sârmă de muncitori îmbrăcați în echipament steril de unică folosință, după care se face o stropire chimică a bazinelor, care ucide orice urmă de germen potențial contaminant.
Ca un indicator al gradului de „sănătate a apei", acum șase ani, când au golit bazinele de decantare, muncitorii au prins 300 de kilograme de mreană, crap și caras, pe care i-au fript (și au făcut festin). Dacă la intrarea în uzina de apă potabilă de la Roșu apa Argeșului are aspect tulburiu de borș, la finalul etapei de decantare, își reduce de 20 de ori turbiditatea, devenind transparentă și cu un aspect verzui, „de lac montan".
Din lac în puț
Din bazinul de decantare, apa e pompată prin conducte într-o hală întunecată, unde sunt înșiruite 30 de bazine de filtrare. Filtrarea industrială imită procesele din natură, apa fiind obligată să-și facă loc printr-un filtru cu o grosime de doi metri, format din patru straturi de nisip și pietriș de diverse sorturi, care opresc majoritatea impurităților, lăsând să se strecoare doar moleculele de apă și o serie de microorganisme foarte mici. La fiecare 30 de ore, filtrele minerale se tasează din cauza apei, motiv pentru care sunt supuse unui proces de afânare și spălare de impurități, prin barbotarea de aer și apă, care afânează și curăță nisipul, pentru o nouă șarjă de apă care așteaptă să-i vină rândul la filtrat. După această etapă, apa își mai reduce turbiditatea de încă 20 de ori, calitățile ei devenind comparabile cu ale apei extrase prin forare din puțurile de mare adâncime..
Soda caustică, acidul sulfuric și clorul curăță apa de tot
Deși e curată, prin apă mai colcăie încă câteva viețuitoare invizibile cu ochiul liber. Pe lângă asta, după atâta poluare și tratamente chimice la care a fost supusă, apa e cam dezechilibrată din punct de vedere acido-bazic. Fiindcă, la urma urmei, apa e o substanță chimică care se comportă ca un solvent, computerele îi administrează din niște tancuri uriașe o doză de 15-20 de picături de acid sulfuric sau sodă caustică pe fiecare metru cub. În felul acesta, excesul de baze sau de acizi din apă e neutralizat.
Ultimul se adaugă clorul, cel care îi ucide până la ultimul chiar și pe cei mai temerari microbi. Astfel, dacă după faza de decantare din 70.000.000 de alge numărul lor scade la 60.000, iar după filtrare la 12.000, după clorurare orice urmă de viață s-a stins. La fel pățesc și cele 200.000 bacterii care populează fiecare litru de apă, printre care și coliformii fecali și enterococii aduși la vale de undele leneșe ale Argeșului de câmpie, care spală malurile localităților de pe parcurs.

nervos nervos Eu nu mai beau apa de la robinet de foarte multa vreme.....
Sus In jos
Admin
Adminnistrator
Adminnistrator

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mier Dec 17, 2008 5:32 am

Sayuri muta-te in Odawara, apa e buna! thumbs-up
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   

Sus In jos

Noutati din Romania
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 4 din 9Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Toxic RPG | Romania [0.3x]
» Gta Mafia-Romania!!
» Romania Stunt Empire [0.3x] » 93.119.30.150:7777 V.I.P Free !
» CEL MAI TARE SERVER DE SAMP DIN ROMANIA 93.119.30.76:7777
» HostName: *|*|*|*|SAMP.E-ZONE.RO|*|*|*|* Address: 93.119.30.135:7777 Players: 30 / 50 Ping: 10 Mode: SAMP.EZ v5.0 Map: Romania

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Romani in Japonia :: Romania & Japonia :: Informatii despre Romania ルーマニア の じょうほう-
Mergi direct la: