Romani in Japonia

日本で暮らすルーマニア人

AcasaAcasa  KetaiKetai  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiti | 

Noutati din Romania

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
Admin
Adminnistrator
Adminnistrator

feminin
Numarul mesajelor : 1973
Localizare : Kanagawa
Ken :
Data de inscriere : 23/01/2008

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Dum Aug 24, 2008 10:36 am

Pe mine nu ma surprinde cu absolut nimic ceea ce se intampla in tara noastra draga. Fonduri, pensii, alocatii, sunt doar vise pentru oamenii de rand. Daca primeam bani de la Comisia Europeana ce credeti ca s-ar fi intamplat cu banii? Nimic. Nu ajungeau la populatie ci in buzunarul mai marilor escroci aflati la conducere si la subordonatii lor ca sa le inchida gura. Ma dezgusta guvernul Romaniei si imi este chiar rusine, iar oamenii sunt si ei la randul lor dezgustati si de aceea nici nu mai reactioneaza.
Sus In jos
http://romani-in-japonia.forumactual.com
julia
Diamond
Diamond

feminin
Numarul mesajelor : 1891
Varsta : 41
Localizare : Tokyo
Ken :
Data de inscriere : 06/06/2008

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Lun Aug 25, 2008 5:05 am

Tratament cu gandaci la Herculane

Sute de pensionari au dat fiecare jumatate din pensia pe o luna ca sa mearga la Baile Herculane, la tratament. S-au cazat la un hotel de doua stele, unde au gasit conditii mizerabile.

Paturile erau infecte, in toalete nu se putea intra de miros si gandaci, sustin oamenii. La toate cele 9 etaje ale hotelului este aceeasi situatie deplorabila, relateaza ProTv.

Culmea este ca hotelul a fost redeschis in 2008, dupa... renovari.

Inspectorii de la Oficiul pentru Protectia Consumatorului a amendat unitatea de cazare cu amenda maxima: 4.000 de lei.

Sute de pensionari au bilete la acest hotel. Autoritatea de Sanatate Publica a dat autorizatie sanitara hotelului pana in 2010.
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mar Aug 26, 2008 6:10 am

Romanii, mai generosi la bacsis decat strainii

Romanii dau, in medie, 8 euro pe o masa la restaurant si lasa un bacsis de mai bine de 10% din nota de plata, mai mult decat in multe tari europene.

Bacsisul ii opreste pe multi dintre chelnerii sau barmanii romani sa plece in strainatate, in conditiile in care acesta reprezinta mai mult de jumatate din veniturile lunare, informeaza Adevarul, in editia online de luni.

Totodata, bucurestenii lasa bacsisuri mai mari decat provincialii.

"Romanii au facut o obisnuinta din a merge la restaurant, nu o fac doar la ocazii speciale. In general sunt fideli restaurantului in care s-au simtit bine o data si adesea merg pe recomandarile prietenilor", a observat Catalin Mahu, proprietarul La Mama.

Industria HORECA (hoteluri, restaurante, catering) nu are personal calificat, in lipsa scolilor destinate acestei meserii, iar proprietarii restaurantelor sunt nevoiti sa investeasca in pregatirea acestuia.

Cu toate acestea restaurantele incep sa devina o afacere tot mai profitabila. Daca in anul 2006, doar 55% din unitati mergeau pe profit, in 2007, putin peste 60% din restaurante au facut profit, iar cele peste 5.000 de restaurante din tara faceau incasari de 1 miliard de euro.
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mier Aug 27, 2008 4:38 pm

uitati-va si la scumpica asta de fetita :baci:
La varsta de 5 ani, Cleopatra Stratan sustine primul concert pe Stadion

La varsta de 5 ani, Cleopatra Stratan va sustine primul sau concert pe stadion, care va fi si unicul cu care micuta isi va bvucura fanii in 2008, informeaza Cat Music.Cleopatra Stratan avea doar trei ani cand a sustinut un concert de doua ore in fata unei audiente considerabile. Acum este cel mai bine platit interpret tanar, cel mai tanar artist care a primit trei premii MTV si cel mai tanar artist care a avut o piesa pe locul intai la nivel national, trei recorduri notate de Academia Recordurilor Mondiale (World Records Academy). `Ghita` i-a adus Cleopatrei recordul mondial pentru categoria `Cel mai tanar artist care a avut o piesa pe locul intai la nivel national`. Piesa a fost tradusa deja in engleza si spaniola si a facut furori in Japonia.
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Sam Aug 30, 2008 4:35 am

Bolile romanilor: diabetul si cancerul

Afectiunile cu cel mai mare risc de imbolnavire in randul romanilor sunt diabetul zaharat, afectiunile cardiovasculare si cancerul de col uterin.

Cel putin asa reiese din rezultatele Programului National de Evaluarea a Starii de Sanatate a Populatiei, prezentate, joi, de ministrul Sanatatii, Eugen Nicolaescu, informeaza Newsin.

Astfel, riscul de diabet zaharat a fost identificat la peste 3,3 milioane de persoane, ceea ce reprezinta 30% din totalul celor care si-au facut analizele, gratuit, dupa ce au primit prin posta taloane de la Ministerul Sanatatii.

Afectiunile cardiovasculare figureaza ca factor de risc la 7% dintre cei care si-au facut investigatiile, iar cancerul de col uterin la circa 2 procente.

Programul National de Evaluarea a Starii de Sanatate a Populatiei a demarat in aprilie 2007, iar in primul an si-au facut analizele 11.104.655 de persoane, adica peste 55% dintre cei care au primit taloanele lansate in acest scop.

Potrivit ministrului Nicolaescu, peste patru milioane de oameni din randul celor care si-au facut investigatiile prezinta risc de imbolnavire, cele mai multe persoane fiind din judetele Cluj, Ilfov si Sibiu.

Statisticile prezentate, joi, de minister sunt bazate pe rezultatele analizelor efectuate de populatie pana la 30 iunie 2008.

aveti grija sal fetelor...sa ne pazim pe noi si familiile noastre cat putem :trandafir: .multa sanatate hug
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Dum Aug 31, 2008 3:35 pm

Maestrul Gheorghe Zamfir a suferit un grav accident rutier

Maestrul Gheorghe Zamfir a suferit un grav accident rutier sambata seara, in jurul orei 23:00 si se afla internat la Spitalul Floreasca. Starea sa este stabila.

Potrivit politiei, artistul iesise din locuinta sa din zona Garii de Nord si a fost acrosat de un autoturism, relateaza Antena 3.

Soferul care l-a accidentat pe Gheorghe Zamfir a fugit de la locul accidentului.

"Din primele date pe care le avem, se pare ca maestrul a iesit din curtea casei sale si a fost lovit de un autoturism de culoare alba, cu numere de inmatriculare straine. Incercam sa-l gasim pe conducatorul auto care l-a lovit pe domnul Zamfir", a precizat purtatorul de cuvant al Politiei Capitalei, comisarul Christian Ciocan.

Maestrul Gheorghe Zamfir urma sa cante de Ziua Limbii Romane la Chisinau. Pana in acest moment, nu se cunoaste daca maestrul si-a contramandat sau nu vizita la Chisinau.

Politia, contrazisa de un martor

Daca in raportul politiei se arata ca soferul autoturismului care l-a lovit pe maestru a fugit de la locul faptei, un martor contactat de Realitatea TV sustine ca politia nici macar nu a venit la fata locului, declaratie sustinuta si de sofrul implicat in accident.

"Domnul Zamfir a parcat in fata mea, pe partea dreapta venind dinspre Calea Grivitei, a coborat din masina, am coborat si eu, ne-am salutat. El s-a dus in spatele masinii, a deschis usa, si unul dintre cainii sai a tasnit din masina. In acelasi timp, o masina venea dinspre Calea Grivitei pe Constantin Disescu, fara viteza, si a oprit. Domnul Zamfir a intrat putin in panica, a vrut sa alerge dupa primul caine, insa al doilea caine a tasnit din masina si domnul Zamfir a vrut sa il prinda. Masina tocmai incerca sa plece si domnul Zamfir a fost acrosat un pic de masina, s-a dezechilibrat si a cazut pe spate, lovindu-se in zona occipitala foarte tare", a povestit Nicolaie Voicu, martorul accidentului.

Martorul a precizat ca soferul a oprit in acea clipa si l-a ridicat pe Gheorghe Zamfir si l-au urcat impreuna in masina pentru a-l duce la spital.

"Domnul Zamfir nu a vrut, l-am tinut noi, eu insistam sa nu se miste pentru ca am anuntat imediat Salvarea. Am vorbit mai intai cu Politia, apoi cu Salvarea si apoi cu Smurd-ul. Domnul Zamfir nu putea sa stea in picioare iar in fata intrarii blocului, s-a asezat, dupa care a venit Salvarea si l-a luat la spital", a precizat martorul.

"Nu am parasit locul accidentului, am stat mai bine de doua ore, dupa care nu am mai stiut ce sa fac. Am asteptat, am tinut legatura, am sunat martorul si dansul a spus ca nu l-a contactat nimeni", a declarat soferul masinii, Valentin.

El a mentionat ca s-a dus la sectia de politie si a declarat ca este autorul accidentului, iar impreuna cu un echipaj de politie, s-a deplasat la Politia Rutiera.

Multa sanatate ai dorim maestrului doctor
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Lun Sept 01, 2008 4:00 am

Inca un soldat roman mort in Afganistan si patru raniti Duminica

crying cand or retrage trupele oare :navy: hmmm ?Un militar roman a fost ucis si alti patru au fost raniti duminica, in Afganistan, dupa ce blindatul in care se aflau a trecut peste un dispozitiv explozibil.

Cei cinci militari faceau parte din Batalionului 30 Vanatori de Munte "Dragoslavele" si se aflau intr-o misiune de patrulare pe Autostrada A1 Qalat - Kabul, la aproximativ 20 de kilometri de Qalat, se arata intr-un comunicat al Ministerului Apararii.

Al treilea transportor amfibiu blindat din coloana de patru a trecut peste un dispozitiv exploziv improvizat, ce ar fi putut fi detonat de la distanta.

In urma exploziei, sergentul major Dragos Traian Alexandrescu a fost ucis. Militarul era casatorit, avea doi copii si este angajat al Ministerului Apararii din 2003.

Militarii raniti au primit asistenta medicala la fata locului, dupa care au fost transportati la spitalul militar din Baza Lagman. In acelasi blindat se afla si fratele geaman al sergentului Dragos Traian Alexandrescu, iar acum cere sa fie repatriat.

Condoleantele premierului: Dumnezeu sa il odihneasca!

Premierul Calin Popescu Tariceanu a transmis duminica familiei sergentului major Dragos Traian Alexandrescu, mort in Afganistan, un mesaj de condoleante.

"Am aflat cu durere de pierderea sergentului major Dragos Traian Alexandrescu, din Batalionul 30 Vanatori de Munte "Dragoslavele", decedat astazi (duminica, n.red), la datorie, in Afganistan, si de ranirea altor patru colegi ai sai.

Este o pierdere dureroasa pentru familia sa si pentru camarazii sai, un moment trist pentru Armata Romana si pentru Romania. Imi exprim profunda compasiune si solidaritate, in acest moment dureros, fata de toti cei care l-au cunoscut pe Dragos Traian Alexandrescu si sincerele mele condoleante pentru familia greu incercata. Dumnezeu sa il odihneasca!

Sunt alaturi de cei patru militari romani raniti in timpul misiunii in Afganistan. Le pretuiesc curajul, devotamentul si ii asigur de intregul meu sprijin. Le urez insanatosire grabnica si ii astept sa se intoarca acasa cu bine, alaturi de familie si de prieteni", se arata in comunicatul Guvernului.

Si conducerea Ministerului Apararii isi exprima profundul regret pentru aceasta pierdere si este alaturi de familiile greu incercate.

Si presedintele Traian Basescu si-a exprimat, intr-un comunicat, regretul fata de pierderea sergentului major Dragos Traian Alexandrescu.

"Memoria sergentului major Dragos Traian Alexandrescu va ramane vie prin curajul si devotamentul de care a dat dovada. Presedintele Romaniei, Traian Basescu, transmite condoleante familiei indurerate", se in comunicatul remis de Ardministratia Prezidentiala.

Seful statului este alaturi de familiile celor patru militari raniti in explozie si spera ca acestia se vor intoarce cu bine acasa, se mai arata in comunicat.

A murit incercand sa-si intretina familia

Dragos Traian Alexandrescu implinise de curand 32 de ani. El lucra din 2003 ca sergent major la Batalionul Vanatori de Munte "Dragoslavele". In urma cu o luna si jumatate, Dragos, impreuna cu fratele sau Viorel, angajat la aceeasi unitate militara, a plecat in Afganistan pentru o perioada de sase luni.

Spera sa faca bani pentru familia lui, mai ales ca sotia este casnica. Militarul ucis avea doi copii, de 5, respectiv 10 ani. Zilele trecute, cand a implinit 32 de ani, Dragos a vorbit pentru ultima data pe Internet cu cei dragi. Atunci fiul sau cel mare i-a spus ca-i este tare dor de el si l-a rugat sa se intoarca acasa.

Rudele si prietenii spun ca Dragos Traian Alexandrescu era un om deosebit: respectuos, linistit, gata sa dea o mana de ajutor la nevoie si foarte onest. Conducerea unitatii militare si-a manifestat compasiunea pentru familia militarului mort la datorie.

Corpul neinsufletit al sergentului major va fi adus in tara cu un avion militar special. El va fi inmormantat la Campulung Muscel in acelasi cimitir in care si tatal lui isi doarme somnul de veci.

Cheltuielile de inmormantare vor fi suportate de unitatea militara, iar familia va primi un ajutor financiar din partea Ministerului Apararii.

7 morti si 24 de raniti din 2002 pana in prezent

Potrivit unei reprezentante a Ministerului Apararii, Andreea Dumitru, este al saptelea deces inregistrat de Romania in Afganistan, de la implicarea in operatiunile din aceasta tara.

"Din 2002, de cand au inceput actiunile noastre in Afganistan, avem sapte decese inregistrate in acest tip de actiuni si 24 de raniti", a declarat ea, pentru Realitatea Tv.

Ultima pierdere romaneasca in Afganistan data din 13 iunie, cand un militar roman a fost ucis, iar alti trei au fost raniti intr-un atac cu armament cu armament usor, intr-o misiune de patrulare tot pe Autostrada A1 Qalat - Kabul.

Romania are 84 de militari in operatiunea americano-afgana Enduring Freedom din Afganistan si 561 de militari in ISAF, forta multinationala condusa de NATO.

Majoritatea romanilor au baza la Qalat, in provincia Zabul, din sud, unde actioneaza alaturi de militari americani, sub comandament britanic, si unde insurgenta talibana este mai acerba decat in alte regiuni ale tarii.
Sus In jos
Admin
Adminnistrator
Adminnistrator

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Lun Sept 01, 2008 4:22 am

Mi s-a facut pielea de gaina cand am citit despre accidentul lui Ghe. Zamfir :affraid: Sa nu ajungi sa ai nevoie de ajutorul politiei romane ! :smallpox:
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Lun Sept 01, 2008 12:42 pm

sal asa e Admina .bine ca nu a fost grav rau.sa speram ca totul va fi ok :heart:
aveti grija fetelor cand treceti strada :baci:
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mar Sept 02, 2008 3:59 am

Basescu: Negocierile UE-Rusia se amana

Concluzia intalnirii liderilor statelor UE la Bruxelles este ca negocierile pentru un nou parteneriat cu Federatia Rusa nu pot continua pana cand trupele Moscovei nu vor fi retrase pana la pozitiile detinute inainte de 6 august 2008.

"Relatia UE-Rusia este intr-un moment de rascruce", a explicat presedintele Traian Basescu, prezent la Bruxelles impreuna cu premierul Calin Popescu-Tariceanu.

Amanarea negocierilor este solutia la care au ajuns liderii Uniunii Europene, reuniti pentru a incerca sa rezolve criza din Caucaz. Este vorba despre o amanare si nu despre o suspendare, pentru ca, potrivit lui Traian Basescu, "procedural, implicatiile sunt diferite". Cel mai probabil, diferentele nu sunt doar procedurale.

Instrument nou pentru cooperarea cu statele de la Marea Neagra

Pe de alta parte, "Uniunea Europeana trebuie sa ia masuri de intarire a cooperarii regionale, fie utilizandu-se ca vector sinergia Marii Negre, un document la care Romania a tinut foarte mult, fie creandu-se un instrument aditional pentru cooperarea cu statele din regiunea Marii Negre", a explicat seful statului.

Regim privilegiat de vize pentru Georgia

In cadrul eforturilor de reconstructie a Georgiei, Uniunea Europeana si-a propus sa dezvolte un sistem privilegiat de vize UE pentru cetatenii acestei tari, arata una dintre concluziile summitului, expusa de premierul Calin Popescu-Tariceanu.

"Uniunea Europeana a devenit un actor major", a spus Tariceanu, adaugand ca acest lucru s-a dovedit prin reactia rapida si eficienta a presedintelui in exercitiu Nicolas Sarkozy, al carui plan in sase puncte a pus capat pierderii de vieti omenesti.

Daca la ultimul consiliu extraordinar al UE, in 2003, pe tema Irakului, la statele membre s-a constat o diviziune puternica, "de data aceasta s-a gasit un conses in ceea ce priveste pozitia pe care Uniunea le-a adoptat pentru solutionarea aceste crize", a declarat premierul Romaniei.

Georgia, cea mai mare criza din ultimii 18 ani

Potrivit sefului statului, concluziile summitului UE acopera si punctul de vedere exprimat de Romania.

"Este condamnata ferm declaratia unilaterala a Rusiei de a recunoaste independenta Osetiei de Sud si a Abhaziei si se solicita ca si pentru Osetia si Abhazia sa se tina cont de principiile care guverneaza lumea civilizata, adica principiul independentei, al suveranitatii, al integritatii teritoriale si al inviolabilitatii frontierelor", a explicat Traian Basescu.

Miza energiei: Georgia si Azerbaidjanul

"Miza trebuie pusa pe doua tari care trebuie sa continua sa ramana libere in tranzitul de energie: Georgia si Azerbaidjan", a mai spus Traian Basescu.

Mai mult, potrivit presedintelui Basescu, ministrii de externe ai tarilor UE vor fi implicati intr-un proces intens de cautare de surse alternative de energie pentru statele din Uniune, in asa fel incat acestea sa capete independenta, din acest punct de vedere, fata de Rusia.

Sarkozy a dat asigurari ca problema Moldovei va figura pe agenda CE din octombrie

Presedintele prin rotatie al UE, Nicolas Sarkozy a dat asigurari ca problema Moldovei va figura pe agenda Consiliului din octombrie si a adaugat ca interventia sa din cadrul dezbaterilor s-a referit si la Transnistria.

"Presedintele Sarkozy a asigurat ca Moldova va fi punct separat pe ordinea de zi a Consiliului din luna octombrie. Sarcina noastra in perioada urmatoare este sa discutam cu Chisinaul, sa vedem care sunt aspiratiile lor de la o dezbatere pe tema Moldova, in Consiliul European. Moldova este tratata si in documentul depus de noi", a mai spus presedintele Traian Basescu, la finalul lucrarilor CE extraordinar convocat de presedintia franceza a UE.
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mar Sept 02, 2008 4:03 am

Fata de 14 ani infectata cu HIV a nascut un baietel, si el infectat

Fata de 14 ani din judetul Brasov, infectata cu HIV, a nascut un baietel, deasemenea infectat, dar despre care medicii spun ca nu va fi in pericol daca i se va administra tratamentul adecvat.

Nascut prematur, la opt luni, copilul are o greutate de numai 1,4 kilograme si este izolat, in maternitatea din Brasov. Bebelusul va fi lasat in grija mamei si a bunicii sale, dar sub monitorizarea Directiei pentru Protectia Copilului, anunta Realitatea Tv.

Desi fata s-a prostituat timp de cativa ani si a fugit din centrele de plasament unde a fost internata, Directia pentru Protectia Copilului sustine ca nu exista motive intemeiate sa-i ia bebelusul decat daca se va constata ulterior ca-i pune viata in pericol.

Of Doamne,ti se rupe sufletul cand te gandesti la viata micutului :(
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mier Sept 03, 2008 3:48 am

Scor nul in prima zi a procesului Romania-Ucraina

In prima zi a pledoariilor in fata Curtii Internationale de Justitie de la Haga, Romania a demonstrat ca Ucraina accepta doar "formal si aparent" metoda de delimitare maritima a CIJ, iar modul de aplicare sugerat de Kiev distorsioneaza vadit principiile si regulile de drept ale jurisprudentei CIJ.

Agentul Romaniei pentru Curtea Internationala de Justitie, Bogdan Aurescu, a deschis marti, conform practicii CIJ, pledoariile Romaniei in procesul impotriva Ucrainei pentru delimitarea spatiilor maritime din Marea Neagra, informeaza Newsin.

Bogdan Aurescu a demonstrat in pledoaria sa ca argumentul Ucrainei, conform caruia acesta este un caz foarte complex din punct de vedere juridic si geografic si ca aceasta ar fi fost cauza esuarii negocierilor dintre cele doua parti, este eronat, se arata intr-un comunicat al MAE.

Agentul Romaniei a aratat ca negociatorii romani au sustinut inca de la inceputul negocierilor folosirea metodei de delimitare consacrata de CIJ in jurisprudenta sa - "metoda echidistanta/mediana - circumstante speciale/relevante" - dar Ucraina nu a fost de acord cu aceasta pana in momentul procesului de la CIJ, cand, in documentele scrise, depuse la Curte, precizeaza ca accepta metoda international recunoscuta.

In realitate, a aratat Aurescu, neacceptarea de catre Ucraina a metodei CIJ de delimitare, propusa de Romania in perioada negocierilor, este cea care a condus la esecul acestora.

"Pe de alta parte, acceptarea de catre Ucraina a metodei CIJ in cadrul procedurii declansate la Haga de Romania este doar aparenta si formala, pentru ca - arata Agentul Romaniei - modul de aplicare al acestei metode, asa cum este el propus de Ucraina, nu face altceva decat sa distorsioneze vadit principiile si regulile de drept pe care se bazeaza metoda utilizata constant de CIJ in jurisprudenta sa", a declarat reprezentantul Romaniei la Haga.

Aurescu, care este implicat de sapte ani in demersul Romaniei de a delimita platforma continentala din Marea Neagra, a demonstrat prin proiectii si comparatii grafice modul in care Ucraina distorsioneaza metoda de delimitare maritima folosita de CIJ pentru a emite pretentii nejustificate de dreptul international la platou continental si zona economica exclusiva

"Romania nu poate accepta extinderea consecintelor inechitabile produse deja de nedreptatea istorica prin care formatiunea geografica Insula Serpilor a fost ocupata ilicit de catre URSS in 1948", a subliniat Bogdan Aurescu in fata celor 15 judecatori ai CIJ.

Oficialul MAE a descris istoricul ocuparii ilicite a Insulei Serpilor, demonstrand nedreptatile create deja de aceasta situatie contrara dreptului international (mai precis Tratatul de Pace de la Paris din 1947) in zona gurilor Dunarii si in proximitatea formatiunii geografice in cauza. Aurescu a evidentiat si efectele inechitabile pentru Romania ale modului arbitrar de stabilire a frontierei maritime in 1949, cu incalcarea regulilor de drept in materie.

"Ar fi injust ca aceste consecinte sa genereze efecte negative suplimentare in detrimentul Romaniei prin acordarea unui rol marit formatiunii maritime in cauza in contextul prezentei delimitari", a afirmat Bogdan Aurescu, cerand Curtii sa tina cont de aceste circumstante politico-istorice.

Aurescu a mai spus ca formatiunea maritima Insula Serpilor trebuie tratata conform normelor de drept international care se refera la stanci, asa cum, de altfel, a acceptat si Ucraina la momentul incheierii Tratatului din 1997. La momentul semnarii, in 1982, si la cel al ratificarii Conventiei privind Dreptul Marii, in 1996, Romania a facut o declaratie, necontestata de Ucraina anterior procedurilor de la CIJ, prin care mentioneaza ca statutul juridic al formatiunii Insula Serpilor, "nelocuita si lipsita de viata economica proprie" nu poate afecta delimitarea spatiilor maritime ale celor doua state.

"Caracteristicile geografice ale zonei in care se efectueaza delimitarea in procesul Romaniei cu Ucraina de la Haga permit aplicarea fara exceptie a metodei clasice de delimitare folosita de CIJ in practica sa, singura circumstanta geografica mai aparte din zona fiind formatiunea maritima Insula Serpilor", a mai accentuat Aurescu.

Prima parte a delimitarii maritime dintre Romania si Ucraina a fost deja realizata prin acorduri intre Romania si URSS, a mai subliniat reprezentantul Romaniei. Aceasta delimitare s-a realizat sub forma unor procese verbale de demarcare a frontierei incheiate incepand cu anul 1949, care traseaza frontiera in zona din jurul Insulei Serpilor.

"Linia de delimitare merge, conform acestor acorduri, pe arcul de cerc din jurul acestei formatiuni, pe o raza de 12 mile marine, iar spatiile maritime exterioare acestei frontiere apartin Romaniei. Ucraina, ca tara succesoare a URSS la aceste acorduri, este obligata sa le respecte", a aratat Aurescu.

Pledoarii in favoarea Romaniei au mai fost sustinute marti, in afara de Bogdan Aurescu si de Alain Pellet, expert international care reprezinta Romania, pe tema "Jurisdictia si dreptul aplicabil", Cosmin Dinescu, co-agentul Romaniei pentru CIJ, care a descris "Contextul geografic al zonei delimitarii" si James Crawford, reprezentant al Romaniei, pe tema "Coastele si zona relevante pentru delimitare".

CIJ are competenta sa traseze intreaga linie de delimitare din Marea Neagra

Alain Pellet, renumit profesor francez de drept international care reprezinta Romania in procesul de la CIJ, a aratat ca aceasta instanta are competente depline in realizarea delimitarii platoului continental si a zonelor economice exclusive din Marea Neagra, competente convenite de Romania si Ucraina prin Acordul Conex la Tratatul politic de baza din 1997.

Pellet a contracarat astfel in pledoaria sa argumentul Ucrainei conform caruia CIJ nu este competenta sa traseze o linie de delimitare intre, pe de o parte, platoul continental si zona economica exclusiva a Romaniei si, pe de alta parte, marea teritoriala a Ucrainei din jurul formatiunii Insula Serpilor, ci doar intre portiunile de platou continental si zone economice exclusive ale celor doua state.

Alain Pellet a aratat ca textul din Tratatul politic dintre cele doua state care imputerniceste CIJ sa solutioneze intreaga problema a delimitarii spatiilor maritime din Marea Neagra, acorda competente generale in acest sens instantei de la Haga. Astfel, CIJ este competenta sa rezolve diferendul dintre cele doua state determinand o linie de delimitare pentru toata zona in disputa, inclusiv pe un segment al liniei care ar delimita marea teritoriala a Insulei Serpilor de platoul continental si zona economica exclusiva ale Romaniei.

De asemenea, Pellet a aratat ca CIJ trebuie sa ia in considerare acordurile dintre Romania si URSS care, in 1949, 1963 si 1974, au realizat deja aceasta delimitare pe arcul de cerc de raza de 12 mile marine din jurul formatiunii maritime Insula Serpilor.

In ce priveste argumentul Ucrainei conform caruia regulile de delimitare prevazute de Acordul Conex la Tratatul politic de baza din 1997 ar fi fost valabile doar pe perioada negocierilor, expertul francez a demonstrat ca solutionarea de catre curtile internationale a unui diferend nu este altceva decat o continuare, cu alte mijloace, a solutionarii prin negocieri.

"De aceea, principiile si regulile convenite in timpul negocierilor de catre state sunt aplicate cu aceeasi putere juridica si in timpul proceselor din instantele internationale", a spus profesorul Alain Pellet. Prin urmare, regulile de delimitare convenite prin Acordul Conex din 1997 sunt perfect aplicabile si de catre CIJ.

Ucraina a propus ca Insula Serpilor sa fie considerata "tarm"

Ucraina a propus in timpul negocierilor o metoda de delimitare "neuzuala in practica internationala", argumenteaza MAE, aratand ca Kievul avea pretentia sa traseze o linie de echidistanta intre tarmul romanesc, pe de o parte, si formatiunea maritima Insula Serpilor si un mic segment din litoralul Crimeei, ignorand restul coastei ucrainene.

Apoi urma trasarea unei alte linii care sa reflecte raportul de proportionalitate intre tarmul romanesc si, de data aceasta, intregul litoral ucrainean (desi el nu este relevant in totalitate), fara a justifica juridic modul de trasare a acestei linii. Urma, conform partii ucrainene, o medie intre cele doua linii, fara a se putea explica metoda stiintifica de realizare a mediei.

"In aceasta constructie fara precedent in practica internationala in materie, Insula Serpilor primea, fara temei, un rol exacerbat", a mai atras atentia MAE.

De aceea, Cosmin Dinescu, co-agent al Romaniei la CIJ, a aratat in a treia pledoarie de marti ca in trasarea liniei de delimitare vor trebui luate in considerare circumstantele create de acordurile de delimitare deja existente intre state riverane Marii Negre (intre Bulgaria si Turcia, intre Turcia si Ucraina si intre Federatia Rusa si Georgia).

"Este necesara o abordare consecventa cu solutiile precedente de delimitare din Marea Neagra, care au folosit metoda CIJ de delimitare maritima", a argumentat Cosmin Dinescu.

In plus, expertul James Crawford a identificat in fata Curtii zonele de coasta relevante ale celor doua state pentru delimitarea in cauza. Astfel, James Crawford a aratat cu argumente tehnice de specialitate care sunt zonele de coasta aflate in relatie de adiacenta (unul in prelungirea celuilalt) sau de opozitie (fata in fata) care trebuie sa fie luate in considerare pentru delimitarea maritima.

Crawford a aratat ca segmentul de tarm ucrainean aflat intre limanul Nistrului si capul Tarhankut, din Peninsula Crimeea, trebuie ignorat in delimitarea maritima, fiind nerelevant pentru aceasta speta.
Sunt curioasa cum se va termina acest proces. :razz
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Joi Sept 04, 2008 3:34 am

Becali, suspendat 5 luni Miercuri, 03 Septembrie 2008

lol Comisia de Disciplina a decis, miercuri, suspendarea finantatorului Stelei, Gigi Becali, pentru o perioada de 5 luni.

Suspendarea vine in urma declaratiilor jignitoare facute de Becali la adresa directorului departamentului de Relatii Internationale al FRF, Florin Prunea.

De asemenea, Becali va trebui sa plateasca si o amenda in valoare de 10.000 RON.

Becali mai are de ispasit o suspendare de sase luni dupa "cazul Valiza".
si-a gasit nasul lol lol
Sus In jos
Admin
Adminnistrator
Adminnistrator

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Joi Sept 04, 2008 5:44 am

lol Lasa ca nu moare el voievodul numai de un an de zile, iar de bani nu mai zic, doar are visteria plina :razz lol
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Vin Sept 05, 2008 3:52 am

Femeia care a angajat o persoana sa-i ucida sotul a amenintat ca isi da foc Joi :bom:
Femeia suspectata ca ar fi incercat sa angajeze o persoana pentru a-i ucide sotul a fost dusa la sediul Politiei dupa ce a amenintat, joi dupa-amiaza, ca isi va da foc impreuna cu fiicele sale, in locuinta lor din Mangalia.

Purtatorul de cuvant al IPJ Constanta, subinspector Radu Croitoru, a declarat ca femeia i-a anuntat pe politisti ca intentioneaza sa isi dea foc, alaturi de fiicele sale, fiind suparata ca sotul sau, Mihai Calciuc (54 de ani) a sesizat politistii din Mangalia ca ea ar fi angajat o persoana sa il omoare, relateaza NewsIn.

Femeia a fost consiliata telefonic si ulterior condusa la sediul Politiei Mangalia. In geanta ei, politistii au gasit o sticla de 500 ml cu produs petrolier.

Subinspectorul Radu Croitoru a mai spus ca la sediul politiei a fost adusa si fiica in varsta de 14 ani a celor doi soti, deoarece si fata a spus ca vrea sa se autoincendieze din cauza conflictelor pe care le are cu tatal sau.

Cele doua vor fi consiliate psihologic de un specialist din cadrul I.P.J Constanta, iar zona unde locuieste familia va fi supravegheata de politisti, pentru a putea interveni de urgenta in cazul aparitiei vreunui incident.

Purtatorul de cuvant al IPJ Constanta, subinspector Radu Croitoru, a declarat, joi, ca Mihai Calciuc, in varsta de 54 de ani, s-a prezentat la politia Mangalia si a reclamat ca sotia sa, Elisabeta Calciuc, ar fi angajat o persoana sa il omoare.

Cazul a fost inaintat la Parchetul de pe langa Tribunalul Constanta, femeia riscand sa fie cercetata pentru instigare la omor.
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mar Sept 09, 2008 4:56 am

ia uitati ce spune BASESCU
"Romania are nevoie de voi acasa in urmatorii 3-4 ani, asa cum are nevoie acum de banii pe care ii trimiteti acasa. Va rog sa luati in calcul posibilitate de a va intoarce. Altfel spus, va astept acasa in cel de al doilea mandat al meu".

haideti fetelor...ne intoarcem in tara lol ?
Sus In jos
Admin
Adminnistrator
Adminnistrator

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mar Sept 09, 2008 5:44 am

lol lol lol Mai nea Base o sa-ti creasca barba pana cand oi veni eu acasa si sa pun stampila pe bulentinul de vot lol Nu stiam eu de ce nu am mai mers in tara, hi, hi, hi si asta doar pentru ca nu aveam motiv intemeiat. Acum bine ca mi-a dat Base motiv, ma si apuc de impachetat lol dar ce ma fac, ca nu am rezervare la avion lol
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Joi Sept 11, 2008 3:39 am

Liceenii vor invata despre Ceausescu, Eugenia si avortul interzis

Dupa mai bine de 18 ani de la evenimentele din decembrie 1989, elevii de liceu au acum ocazia sa afle ce a reprezentat Piata Universitatii pentru romani.

Asta pentru ca a aparut primul manual despre istoria comunismului, realizat de sase cercetatori din cadrul Institutului de Investigare a Crimelor Comunismului in Romania (ICCR).

Acesta se va gasi in librarii la un pret de 20 lei, iar programa cursului este alcatuita astfel incat sa fie parcursa intr-un an scolar.

Textele sunt usoare si pe intelesul liceenilor, iar pozele sunt crampeie de viata din epoca pentru a-i ajuta pe tineri sa inteleaga mai bine cum erau acele vremuri.

Autorii manualului au acordat o importanta deosebita evenimentelor din ‘89, dar si perioadei de tranzitie din anii ‘90. Evenimentele postdecembriste sunt prezentate concret, fara interpretari.

Viata privata si publica are dedicat un capitol distinct in manual. Vedetele epocii comunismului sunt prezentate ca fiind "modele" si "repere morale" ale acelei perioade.

"Sportivii, actorii si cantaretii erau agreati de regim atata vreme cat, prin performantele lor, nu atentau la moralitatea comunista sau, mai riscant pentru ei, la pozitia privilegiata a conducatorului", se scrie in manualul realizat de IICCR.

Avortul interzis in perioada comunista este discutat ca studiu de caz. "Ceausescu se visa conducatorul unei tari de 30 de milioane de locuitori. Prin Decretul 770 din ’66, statul era direct implicat, prin organele procuraturii, in problema sociala, dar privata, a reproducerii", se precizeaza in manual.

Autorii schiteaza si consecintele interdictiei: 9.452 de decese in randul femeilor care au incercat sa faca avort ilegal, intre 1966 si 1989, iar in ultimul an de comunism au fost numarate 1.193 de decese.

Elevii vor citi si despre alte probleme ale vietii in comunism. Traiul de zi cu zi a insemnat pentru Iulian Enache, redactor la Cotidianul, citat de autori in manualul de istorie, "zece minute de desene animate duminica".

Altii sunt nostalgici, amintindu-si cat de respectati erau pentru ca au fost gestionari de alimentara. Liceenii, care s-au nascut dupa ce a cazut regimul, vor afla si care era ratia lunara de alimente prevazuta pentru un membru al familiei, cum cetatenii aveau deptul doar la 300 de grame de paine pe zi sau un kilogram de faina trimestrial.

Doar daca aveau o munca grea primeau un supliment muncitoresc de 300 de grame pe luna din diverse alimente, cum ar fi parizer, telemea, unt sau malai. Una dintre sursele acelei epoci este si Adrian Cioroianu. Fostul ministru de Externe este citat din cartea "Scrum de secol", in care povesteste despre celebrii biscuiti umpluti Eugenia.
:razz of doamne prin ce vremuri am mai trecut si noi :|
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Vin Sept 12, 2008 3:30 am

Totul despre sexul arab, din gura unei femei

Intr-o societate in care sexul este un tabu, sexoloaga Heba Kotb da sfaturi intime lumii arabe online si in direct la televizor.

Totul are la baza Coranul, cartea sfanta a musulmanilor.

Aceasta sexoloaga egipteana incearca sa explice ce este pacat ("haram") si ce este permis in patul unui arab, relateaza 20minutos.

In primul rand, sexoloaga precizeaza ca orice relatii intime nu pot avea loc decat intre persoane casatorite.

Sexul oral este "acceptabil" si la femei si la barbati, insa cel anal este mare pacat. "Haram" mortal este si homosexualitatea, explica sexoalaga de 41 de ani.

Masturbarea este permisa, atat timp cat nu afecteaza relatiile din cuplu. Filmele porno sunt un pacat si sexoloaga ii sfatuieste pe cei care o asculta sa nu se filmeze facand sex.

In Coran se mai spune ca satisfacerea sexuala a femeii este fundamentala si trebuie sa fie o prioritate in mariaj.

Barbatul nu poate sa lase sa treaca prea mult timp fara sa faca sex xu sotia sa, pentru ca si cantitatea este foarte importanta in religia islamica, nu doar calitatea sexului.

Preludiul este si el prevazut de religia musulmana, relatiile sexuale trebuind sa includa si mangaieli si alintari.

Sexoloaga Kotb considera ca pastrarea virginitatii pana la casatorie garanteaza fericirea perechii si da multe sfaturi legate de noaptea nuntii. In principal, nu trebuie sa mananci mult si sa ramai calm/a.

Heba Kotb are o emisiune saptamanala care este emisa de canalul TV "Al Mehwar".

Este singura femeie musulmana care a indraznit sa vorbeasca despre sex in mod liber si in public.
Sus In jos
Admin
Adminnistrator
Adminnistrator

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Vin Sept 12, 2008 3:38 am

CLUJ: O FETIȚĂ DE PATRU ANI A MURIT ÎN URMA UNEI OPERAȚII DE POLIPI

O fetiță din Cluj a murit în urma unei operații de polipi. Fetița a intrat în stop cardio-respirator și nu a mai putut fi resuscitată. Trupul ei a fost îngropat miercuri, după ce a stat o săptămână la Institutul de Medicină Legală din Cluj pentru necropsie.

Operația a fost făcută la Clinica de chirurgie maxilo-facială din Cluj-Napoca de doctorul Silviu Albu, directorul Spitalului Universitar CFR. El spune că toate analizele care trebuiau făcute au fost normale și că o posibilă cauză a stopului respirator ar fi putut să fie reacția la vreuna dintre substanțele folosite la anestezie.

Albu nu exclude însă nici varianta unei boli ereditare, deoarece bunica fetei s-a trezit din anestezie după șapte ore în urma unei intervenții chirurgicale.

Bunica fetiței crede însă că de vină este medicul anestezist, fiindcă ar fi plecat de lângă fetiță deși ar fi trebuit să stea lângă ea până se trezește.

Colegiul Medicilor Cluj (CMC) a demarat joi o anchetă în cazul fetiței care a murit în urma unei operații de îndepărtare a polipilor. Președintele CMC, Mircea Bârsan, a declarat pentru Agerpres că au fost făcute primele demersuri în acest caz și că se așteaptă documentele medicale, pentru a putea fi analizate situația și împrejurările în care s-a produs tragedia.
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Dum Sept 14, 2008 4:55 am

Va e frica de gaura neagra?
:razz eu una...nu ma tem
Partidului Conservator - aceasta mica gaura neagra a politicii romanesti - ii e frica de marea gaura neagra pe care, sustin alarmistii, o poate crea experimentul de la Geneva.

Deocamdata nu s-a intamplat nimic, dar experimentul e de abia la inceput, iar agitatorii spun ca apocalipsa s-a amanat doar cateva saptamani. In continuare exista posibilitatea, potrivit oficialilor PC, ca niste gauri mici si negre sa evadeze din acceleratorul de particule si sa inghita Pamantul.

"Consideram acest experiment unul extrem de riscant pentru siguranta planetei noastre si solicitam Comisiei Europene sa faca demersurile necesare pentru stoparea acestui experiment", a scris PC oficialilor de la Bruxelles, CE fiind principalul finantator al proiectului.

Suntem probabil singura tara in care un partid parlamentar a aderat oficial la pozitia panicarda a unor profeti falsi, conform careia experimentul va aduce sfarsitul lumii.

Mai mult, senatorul Marius Marinescu si "tancul" PC, Codrin Stefanescu, au pus-o si de un mic protest saptamana aceasta. Au strans in fata sediului Comisiei Europene la Bucuresti cateva zeci de membri, pentru "o ultima incercare de a opri, pe ultima suta de metri, un experiment care pune in pericol sase miliarde de oameni".

Marinescu este convins ca ciocnirea de particule de la Geneva va fi un experiment pe care omenirea il va regreta, "exact ca ener¬gia nucleara", care ar fi adus Terrei "numai necazuri".

In plus, "acest experiment periculos a fost finantat si din buzunarul contri¬buabilului roman", banii putand fi mult mai bine cheltuiti altfel, spun conservatorii.

Ce-i veni motanului Felix sa se agite atat de tare pentru a incerca inutil sa opreasca intreaga experienta?

E simplu - partiduletul fost umanist, care, cel mai probabil, se va tari din nou in Parlament atarnat de coada PSD, are nevoie de cat mai multa publicitate si ce metoda mai buna de a se baga in seama decat sa adere la teoria apocaliptica?

Cu un trust de presa in spate, Voiculescu nu duce lipsa de reclama in precampania electorala. Insa, gratie noii gaselnite, Felix si ai sai de la Bideu la Codrin au aparut pe prima pagina in toata presa, nu doar cea tabloida, desi subiectul este pe deplin senzationalist.

Ce mai conteaza ca experimentul este unul la care au lucrat ani de zile si zeci de cercetatori romani si ca el este necesar pentru dezvoltarea ulterioara a stiintei? Pana una alta, oamenii lui Felix au profitat de isteria generala bazata pe niste consideratii infantile ca doar da bine la imagine sa te preocupe soarta Planetei.

Mai grav este ca presa si, mai ales, televiziunile au insistat obsesiv si in ton cu conservatorii pe contestatarii proiectului. Prea putin au fost explicate beneficiile viitoare ale acestei experiente.

Presa, de dragul tirajului, traficului si audientei, a preferat spectaculozitatea teoriei apocaliptice adevarului stiintific sec si plictisitor. O apocalipsa mica e reteta perfecta pentru un buletin de stiri reusit.

Partidul lui Voiculescu nu a facut decat sa profite de subiect. Nu e o noutate ca PC isi alege temele pe care sa bata moneda in functie de ratingul stirilor de la ora 5.

Ziare.com va invita la dezbatere: Credeti ca panica creata in jurul experimentului de la Geneva de media si unii politicieni este justificata?
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mar Sept 16, 2008 4:45 am

fetelor,tot spuneam noi ca scolile japoneze sunt "amai",ia priviti la urmatoarul studiu:
Studiu: Elevii romani au ajuns sub pragul mondial al mediocritatii

Noul an scolar incepe cu o realitatea crunta pe care Ministerul Educatiei a tinut-o sub tacere pe premisa "ce nu e spus cu voce tare nu poate sa doara": scoala romaneasca a intrat in plutonul codas in ceea ce priveste performanta in principal din cauza programei si metodelor de predare, arata ultimul studiu de masurare a randamentului scolar.

Studiul arata ca elevii romani au performante sub nivelul mediocru la citire, matematica si la stiintele exacte (chimie, fizica, biologie, geografie), arata ultimele evaluari ale unor studii internationale care masoara nivelul de intelegere a textului scris la sfarsitul claselor primare (PIRLS 2006 - Progress in International Reading Literacy Study) si tendintele in predarea/invatarea matematicii si stiintelor (TIMSS 2007 - Trends in International Mathematics and Science Study), informeaza Cotidianul

Potrivit studiului PIRLS 2006, care s-a finalizat recent, si a primelor rezultate din TIMSS 2007, elevii romani au acum performante sub media internationala si mai slabe decat evaluarile precedente din 2001, respectiv 2003.

Astfel, cu un scor mediu national de 489 de puncte din 1.000 posibile, Romania s-a situat la PIRLS 2006 pe locul 36, din 45 de state participante. Cele mai performante 7 tari sunt Federatia Rusa (565), Hong Kong (564), Singapore (558), Luxemburg (557), Italia (551), Ungaria (551), Suedia (549) si Germania (548). La penultima evaluare din 2001, la acelasi studiu de citire, Romania a obtinut un scor mediu de 512 si a fost pe locul 22 din 35 de tari participante.

Majoritatea elevilor inclusi in studiul PIRLS sunt in varsta de 10 ani si au parcurs patru ani de scoala. Elevii romani au varsta medie de 10,9 ani si sunt printre cei mai in varsta participanti la studiu.

Trist, ce-i drept, insa "doar 4 la suta dintre elevii romani sunt incadrati la nivelul international de performanta Avansat privind citirea si interpretarea uniu text (de peste 625 de puncte), in timp ce aproape o cincime dintre elevii din Singapore ating acest nivel. Avem un regres fata de anul 2001, cand 9% dintre elevii nostri au fost incadrati la acest nivel", spune Gabriela Noveanu, coordonatoarea celor doua studii in Romania.

Mediul din care provine, dar si calitatea formarii si pregatirii profesorilor, cum isi petrec elevii timpul la scoala, cat chiulesc, cat lucreaza practic, nivelul scolii sunt factori care influenteaza randamentul unui elev.

"Este o practica comuna in scolile din Romania, aproape 60% dintre elevi fac acest lucru zilnic. Rezultate mai bune au insa 8% dintre elevii care citesc cu voce tare o data-de doua ori pe luna", arata sudiul PIRLS. Si tehnica cititului in gand de unul singur este mult mai raspandita. In schimb, cei 81% dintre elevi carora li se cere acest lucru zilnic obtin scoruri la citire mai ridicate, spre deosebire de cei care citesc in gand o data-de doua ori pe luna.

"Si la TIMSS, la evaluarea elevilor de clasa a VIII-a la matematica si stiinte, studiu care va fi publicat la sfarsitul acestui an, rezultatele arata ca suntem in cadere libera. Fata de anul 2003, in 2007 se dubleaza diferentele dintre scoala cea mai buna si scoala cea mai slaba din punctul de vedere al performantelor", spune Gabriela Noveanu, coordonatoarea studiilor PIRLS si TIMSS in Romania. Slovenia, Norvegia, Japonia, Coreea, Islanda sau Cipru au o diferenta de 7% intre scoli, iar in Romania este de 35%, "ceea ce demonstreaza ca egalitatea de sanse este un deziderat greu de atins si din ce in ce mai indepartat pentru tara noastra", adauga Gabriela Noveanu.
Oare Japonia ce loc o fi ocupat? :|
Sus In jos
Admin
Adminnistrator
Adminnistrator

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mar Sept 16, 2008 6:24 am

In Romania conteaza sa ai fite, toale cat mai scumpe, masini cu nu stiu cati cai putere si daca se poate sa devii starleta, aaaa si ceva droguri ca deh fara alea nu esti smecher. Eu nu inteleg cum de s-a ajuns in halul asta :| Si noi am fost copii, cu fumuri de adolescenta, cu mers in discoteci dar totusi parca eram altfel. Poate invatam si de rusine ca sa nu fim codasi in clasa si sa nu ne prezentam chiar in fiecare zi cu creierul afumat. Parca nu mai este respect din partea adolescentilor si a copiilor :shucks: De scoala japoneza nu stiu ca nu am avut de a face, chiar sunt curioasa pe ce nivel se afla :ochean:
Sus In jos
Dragonika
Diamond
Diamond

feminin
Numarul mesajelor : 1912
Varsta : 40
Ken :
Data de inscriere : 25/05/2008

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mar Sept 16, 2008 6:04 pm

wow... :nooo: si fata mea este bonlava de polipi...si chiar ma gandeam la operatie,dar m-am razgandit...kowaii yo!!! zettai yada :(

Elevii romani au ajuns sub pragul mondial al mediocritatii

Atat copii cat si parintii au inteles sensul democratia gresit....daca e libertate asta nu inseamna ca trebuie sa o ia razna... :x ,ma rog...din puntul meu de vedere parintii au 70 -80% din vina :shucks: ,am vazut foarte multi copii de 13-14 ani care navigheaza foarte mult pe net...numai de carte nu l-e arde lor...no way! :nuuu:
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Joi Sept 18, 2008 4:09 am

O noua afacere in Romania: Sa fii mama surogat

sal ce spuneti fetelor,facem un ban gramada?O afacere de zeci de mii de euro s-a dezvoltat in ultimul timp in Romania, femeile care accepta sa fie "mame purtatoare" primind de la parintii care nu pot avea copii mii de euro pentru a le "livra" un prunc sanatos.

"Caut mama purtatoare, tanara, sanatoasa, intre 25 si 32 de ani. Pret: 17.000 de euro", suna anunturile din ziare.

Dupa ce doritoarea intra in contact cu familia, urmeaza procedura de fertilizare in vitro. Dupa nastere, copilul este dat spre adoptie parintilor, care platesc in schimb mii de euro.

Insa exista si riscuri, deoarece in Romania nu exista inca o lege care sa reglementeze aceasta situatie, totul rezolvandu-se printr-un simplu act notarial, prin care mama purtatoare se obliga sa predea bebelusul imediat dupa nastere, informeaza Realitatea Tv.

Astfel, lucrurile se pot complica mai ales daca mama surogat se ataseaza de copil si nu mai doreste sa-l dea. Aceasta poate ataca in instanta contractul incheiat cu familia. Procesul il poate castiga relativ usor, pentru ca in fata legii ea este mama copilului fiind cea care i-a dat viata.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   

Sus In jos

Noutati din Romania
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 9Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Toxic RPG | Romania [0.3x]
» Gta Mafia-Romania!!
» Romania Stunt Empire [0.3x] » 93.119.30.150:7777 V.I.P Free !
» CEL MAI TARE SERVER DE SAMP DIN ROMANIA 93.119.30.76:7777
» HostName: *|*|*|*|SAMP.E-ZONE.RO|*|*|*|* Address: 93.119.30.135:7777 Players: 30 / 50 Ping: 10 Mode: SAMP.EZ v5.0 Map: Romania

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Romani in Japonia :: Romania & Japonia :: Informatii despre Romania ルーマニア の じょうほう-
Mergi direct la: