Romani in Japonia

日本で暮らすルーマニア人

AcasaAcasa  KetaiKetai  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Noutati din Romania

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
Dragonika
Diamond
Diamond

feminin
Numarul mesajelor : 1912
Varsta : 40
Localizare : Tokyo
Ken :
Data de inscriere : 25/05/2008

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mier Apr 21, 2010 12:31 pm

FELICITARI studentilor nostri !...bravo lor noroc
Sus In jos
bobo
Pearl
Pearl

masculin
Numarul mesajelor : 378
Varsta : 107
Localizare : Baicoi
Ken :
Data de inscriere : 11/05/2009

MesajSubiect: Noutati din Romania   Sam Mai 08, 2010 12:57 am

Românii care fac softuri pentru americani !

Autor: Bogdan Biszok
Publicat: 7 Mai 2010

Trei tineri ingineri automatiști, nemulțumiți de firmele la care lucrau, au pus bazele unei companii IT numită Zitec. După șapte ani, firma este cunoscută mai mult în străinătate decât în țară, iar clienții companiei vin numai prin recomandarea altor clienți.

„Zitec este o companie care dezvoltă software personalizat pentru clienții care nu își găsesc pachete sofware ready-made sau care au o funcționalitate foarte specifică în cadrul departamentului sau a firmei”, potrivit lui Alexandru Lăpușan, director executiv și cofondator al companiei.

Alexandru Lăpușan, Simona Lapușan și Alex Novac, toți în vârstă de 31 de ani, au pus bazele Zitec în anul 2003.

„La început am avut trei angajați, iar în momentul de față am ajuns la un număr de 35 de angajați. Cifra de afaceri ne-a crescut constant am reușit și câteva dublări consecutive. Acum am ajuns, potrivit Ministerului de Finanțe undeva la 900.000 de euro în 2009, iar profitul a fost de 60.000 de euro”, spune Lăpușan.

70% dintre proiectele companiei provin de la clienți internaționali, în special Statele Unite, restul de 30% fiind clienți din țară.

„Creăm și aplicații online publice, site-uri de prezentare sau site-uri mai complexe și servicii online, business to business sau business to personal. Suntem mai puțin o agenție interactivă care transpune în online o identitate creată de cineva, cât mai mult o firmă care vine cu soluții și cu instrumente eficiente, de obiciei de management intern dar și de tip comerț, de comunicare”, afirmă Lăpușan.

Printre clienții companiei se numără companii precum J.W. Marriott, Mercedes-Benz România, Bullguard, Global Learning Semesters, Proventys, Polar Rose, Amadeus România, Sony Center sau AIESEC București.

Clienții vin exclusiv prin recomandarea altor clienți

După ce primii clienți internationali au fost atrași, firma românească s-a dezvoltat în special datorită recomandărilor primite de la aceștia.

„Clienții vin exclusiv prin recomandarea altor clienți care au lucrat cu noi. De abia am reușit să facem față, astfel, proiectelor. Nu am găsit oameni care să corespundă cerințelor noastre. Asta a fost problema noastră în primii cinci ani. Aveam proiecte aveam de muncă, dar era greu să găsim oameni” spune Lăpușan.

Compania are în prezent 35 de angajați, însă nicio echipă de vânzări.

Primii clienți au fost din SUA

Proventys, o companie americană din Carolina de Nord, care activează în domeniul sănătății a fost printre primii clienți Zitec. A fost vorba despre crearea unei tehnologii utilizată în personalizarea tratamentului medical și susținerea deciziilor clinice în timpul procesului de îngrijire medicală.

„Ei colectează modele matematice, le perfecționează și apoi le aplică pe o anumită populație sau pe un pacient, astfel încât doctorii au un instrument care îi asistă în luarea deciziilor”, spune Lăpușan.

Un alt client este BullGuard. Este o companie care comercializează software de securitate. „Ei foloseau motorul celor de la BitDefender. Noi i-am ajutat să se desprindă de BitDefdender, să aibă posibilitatea să schimbe mai ușor motorul de antivirus, i-am ajutat să dezvolte și alte aplicații ale suitei lor și să-și deschidă un birou aici”, potrivit lui Lăpușan.

Acestea sunt proiectele cu care Zitec a început. Venind în zilele noastre clientul principal este Media Ventures pentru care dezvoltă mai multe produse. Cel mai recent este Videopublishing.com, care se ocupă de ceea ce înseamnă preluare, procesare, stocare și servire conținut video pe online.

„La Videopublishing.com ne-am implicat nu numai prin dezvoltare, prin faptul că am fost contractați să dezvoltam softul, ci și prin faptul că am investit 240.000 de dolari numai anul trecut”, a mai spus Lăpușan.

Aplicații pentru Facebook și Android

Pe lângă Videopublishing.com, Zitec mai derulează în prezent două proiecte, unul este o aplicație pentru Facebook care se numește Hotel Peeps, iar celălalt este Sharoid.com, o aplicație dedicată atât Facebook, cât și telefoanelor mobile care rulează platforma Android.

„Hotel Peeps, l-am lansat în urmă cu o lună și merge foarte bine deși am lansat-o cu niște functionalități de bază. Aplicația oferă acces la baza de hoteluri, poți să spui unde ai fost, să vezi prietenii tăi unde au fost și astfel să alegi mai bine informat unde să te duci. Acum o să venim cu niște pagini de profil mai detaliate în care utilizatorii vor putea vedea compatibilitatea lor cu prietenii lor în privința destinațiilor. În momentul de față avem 9.000 de utilizatori. Este o aplicație care atrage cel mai mult fetele, ele furnizând și cele mai multe informații”, a spus Lapușan.

„Cea de a doua aplicație este Sharoid.com. Este o aplicație dedicată atât Facebook, cât și telefoanelor mobile care rulează platforma Android. Scopul aceste aplicații este acela de a face mai ușoară descoperirea unei noi aplicații Android”, adaugă Lăpușan.

În privința lansării unei aplicații pentru iPhone sau iPad, Lăpușan a declarat: „Avem în plan să dezvoltăm și noi și clienții nostri aplicații pentru iPhone, dar nu este nimic concret în momentul de față”.
Sus In jos
gaijin
Regular member
Regular member

feminin
Numarul mesajelor : 104
Varsta : 38
Ken :
Data de inscriere : 18/03/2010

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Sam Mai 08, 2010 6:30 am

Gimnastele junioare, trei medalii la Campionatul European de la Birmingham

Lotul român de gimnastică va aduce acasă trei medalii, două de argint și una de bronz. Gimnastele junioare s-au urcat, astăzi, pe podium, cu ocazia Campionatului European, de la Birmingham, în finalele pe aparate.
Medaliile de argint au fost câștigate de Larisa Iordache, la sol, respectiv bârnă. Bronzul a fost adjudecat de Diana Bulimar, la paralele. Diana a ratat, cu puțin, podiumul la sol, clasându-se pe locul patru.

Amelia Racea a câștigat ieri medalia de aur în proba de bârnă din cadrul Campionatelor Europene de gimnastică, desfășurate în Anglia, la Birmingham.

România a cucerit medaliile de bronz la Campionatele Europene de gimnastică de la Birmingham.
Echipa feminină de gimnastică a României a cucerit astăzi medaliile de bronz la Campionatul European de la Birmingham. Raluca Haidu, Amelia Racea, Ana Porgras, Diana Chelaru și Cerasela Pătrașcu au adunat un total de 164,975 puncte
Sus In jos
Admin
Adminnistrator
Adminnistrator

feminin
Numarul mesajelor : 1973
Localizare : Kanagawa
Ken :
Data de inscriere : 23/01/2008

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mier Mai 12, 2010 5:33 am

Au facut si jurnalistii o constatare, cam tarziu!

Calitatea nu este o fita!

PUBLICITATE // Piața românească este invadată de produse din import sub diverse mărci renumite sau mai puțin renumite, unele la prețuri absurde care sfidează orice raport calitate preț, altele la prețuri mult mai mici, dar care tot nu reflectă adevărata lor valoare. Relativ puține produse pot fi cumparate la un raport corect calitate/preț și pentru și mai puține clienții primesc informații cu adevărat pertinente. Foarte mulți comercianți nu dispun nici de un personal calificat, dar nici nu manifestă vreo dorință de a informa publicul. Din păcate în comerțul românesc încă există meteahna veche: dacă nu-ți place poți să te duci la altul (oricum și acolo vei fi tratat la fel, de ce să ne mai obosim să te informăm sau să te tratăm cu respect). De câte ori ați pus o întrebare celor care ar trebui să se dea peste cap să va ajute să cumpărați de la ei și vi s-a răspuns în doi peri sau în totală necunoștință de cauză. De prea multe ori.

Încercați să întrebați personalul unor magazine de confecții ce înseamnă bumbac 2-PLY 120s sau lână Marzotto Super 130s și s-ar putea să aveți surprize.

Foarte multe cămăși sunt scumpe doar prin marca sub care se găsesc, dar calitatea bumbacului sau a lucrăturii lasă de dorit. Ca să apreciezi corect valoarea unei cămăși trebuie să fii informat și să fi avut contact cu materiale cu adevărat de calitate. Nume de furnizori de bumbac de înaltă calitate pe plan mondial sunt: Tessitura Monti, Albini/ Thomas Mason sau Alumo. Aceste nume sunt garanția unor materiale deosebite pentru niște cămăși deosebite.

Pe lângă material, foarte importante sunt accesoriile și atenția sporită la detalii.

O cămașă din bumbac 100% 2-PLY (Doppio Ritorto) rezistă mai mult timp, are o strălucire aparte și este răcoroasă pe timp de vară. A investi o sumă mai mare de bani într-o astfel de cămașă deosebită mai ales când știi exact ce cumperi nu este o fiță, ci o alegere înțeleaptă, de care vă veți bucura mai mulți ani. Aceeași idee se aplică la costume sau cravate. Un costum Pierre Cardin din 100% lână Vitale Barberis Canonico Super 110's sau o cravată din mătase Jacquard Self-Tipped sunt investiții foarte inteligente, de care vă veți bucura mult timp.
Într-o perioadă foarte grea, când tentația de a înșela lumea prin produse de proastă calitate este foarte mare, când informațiile despre produse lipsesc în mod voit, când foarte multe prețuri nu sunt adaptate la puterea de cumpărare a oamenilor, Gentlemen's Corner vă oferă o alternativă.

Articol luat de pe site-ul
Stiri Antena3

In Romania calitatea lasa de dorit la fel si personalul care lucreaza in comert. sad rolleyes
Sus In jos
http://romani-in-japonia.forumactual.com
bobo
Pearl
Pearl

masculin
Numarul mesajelor : 378
Varsta : 107
Localizare : Baicoi
Ken :
Data de inscriere : 11/05/2009

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mier Mai 12, 2010 11:18 am

Străinii o duc bine în România când îi învață metehnele
Autor: Yvonne Staat

Kurt Strohmayer, fostul CEO de la Hotelul Marriott, conduce firma pe care a înființat-o anul trecut și spune că, în ciuda crizei, a birocrației și a infrastructurii, România este raiul investitorilor.

Îi place România și nu intenționează să plece de aici prea curând pentru că este convins că a descoperit o mină de aur.

După șase ani petrecuți în fruntea Hotelului Marriott, din Capitală, Kurt Strohmayer a pus pe picioare propriul business în România - el oferă consultanță pentru antreprenorii care doresc să investească în sectorul turistic din România.

Are cunoștințe solide în domeniu, după 30 de ani de experiență, contacte și știe metehnele sistemului ca pe propriul buzunar. Aceasta pare a fi, de altfel, cheia succesului pentru investitorii străini - posibilitatea de a dribla birocrația și a învăța sistemul, pentru a putea să se folosească de caracteristicile lui.

Rezultatele nu s-au lăsat așteptate, spune el - cererile curg atât din partea străinilor, cât și a românilor.

„În prezent, conduc un proiect pentru un hotel la Cluj, și un alt proiect pentru un complex turistic la Snagov. În ambele cazuri, investitorii sunt români”, povestește Kurt Strohmayer.

Potențial investițional în turism și „energie verde”

Fostul CEO de la Marriott consideră că turismul din România încă mai poate fi exploatat.

„De exemplu, aici nu există încă resorturi de lux sau spa-uri. Sau infrastructură la munte - în acest domeniu trebuie să se muncească mult, pentru că facilitățile din prezent cam lasă de dorit. Din acest motiv, românii preferă să plece la schi în străinătate, în Austria sau în Italia. Cei mai mulți ar rămâne în țară și și-ar cheltui banii aici, dacă hotelurile și infrastructura de la munte ar fi mai bune”, consideră Strohmayer.

Potrivit acestuia, România are peisaje minunate neexploatate corespunzător - Marea Neagră, Delta Dunării. Acesta este convins că, în zece ani, România va putea ajunge la nivelul economic al Italiei sau Spaniei.

„Țara are incredibil de multe resurse. Gaz, aur, ulei, carbon, acces la mare, oameni educați.
Sectorul energiei regenerabile, de exemplu, este până astăzi controlat de investitori străini. Dar și România are specialiști în acest domeniu. Deocamdată, acești specialiști pleacă din țară. Dar în curând vor câștiga și aici un salariu rezonabil, astfel că România va prelua controlul asupra pieței energiei regenerabile”, crede austriacul.

Dincolo de interesele economice, Kurt Strohmayer nu are de gând să plece din România și pentru că se simte foarte bine. Fapt ce-l datorează oamenilor de aici.

„Românul nu-mi dă niciodată sentimentul că sunt un străin. El încearcă, mai degrabă, să învețe de la străinii. Eu am lucrat în multe țări și deseori m-am confruntat cu lipsa de încredere, aveam sentimentul că nu sunt acceptat. Asta nu mi s-a întâmplat niciodată în România”, mărturisește el.

OPINIE

În România, investitorii se pot întâlni cu orice ministru

EVZ: Investitori străini se plâng că în România există prea multă birocrație și că legislația e ca o junglă impenetrabilă. Acestea nu vă sperie?
Kurt Strohmayer: Cine zice că în România există prea multă birocrație nu a înființat niciodată o firmă într-un alt stat. Din experiență știu că în nicio altă țară nu este mai ușor să înființezi și să conduci o firmă, ca în România. Aproape că nici nu există un sistem administrativ așa de stufos.

În Rusia, de exemplu, un investitor străin poate să se confrunte cu multe obstacole. Acolo le este interzis străinilor să cumpere teren și să dețină o firmă în proporție de 100%. Dar și în Spania sau Austria, birocrația e mai complicată decât aici.

Camerele de comerț străine menționează des că România trebuie să rezolve o serie de probleme, ca de exemplu infrastructura sau reformele în domeniul fiscal...
E adevărat. Guvernul investește prea puțin în infrastructură. Construirea unei autostrăzi durează o veșnicie. E limpede că investitorii noi preferă în aceste condiții Turcia, unde există autostrăzi peste tot.

Sunt convins că reformele vor veni. Guvernul își dorește să realizeze reformele, asta este impresia mea. Nu înțeleg de ce investitorii străini vorbesc doar despre dezavantajele României, pentru că există atât de multe avantaje. De exemplu, nu am văzut niciodată un guvern care să fie atât de deschis pentru fiecare investiție cum este guvernul român. Dacă un investitor își dorește o întâlnire cu un ministru - în România nu este nicio problemă.

La evenimentele Consiliului Investitorilor Străini invităm des și miniștri, chiar și pe primul-ministru - și vin toți. Le spunem unde dorim îmbunătățiri și adesea aceste cereri sunt realizate. Nicăieri nu există această apropiere a guvernului.

Vă împărtășesc optimismul și alți investitori austrieci?
Da, starea de spirit printre noi este bună. Nu ne gândim să plecăm de aici. Nu cunosc pe nimeni care se întreabă dacă ar trebui să se mute. E adevărat că România va găzdui, în viitor, mai puțini investitori nou-veniți față de anii trecuți. Dar este normal, acest lucru nu are legătură cu România, ci este legat de criză.

Important este să rămână firmele care sunt deja aici. Credeți-mă, în curând România nu se va mai baza așa de mult pe investitori străini. În 10 ani, România va face parte din top 10 țări ale UE.

„Românul nu-mi dă sentimentul că sunt un străin.”
KURT STROHMAYER, fost CEO Marriott București

CARIERĂ

30 de ani de experiență în turism

Kurt Strohmayer și-a început cariera în industria hotelieră în anul 1977, ca ucenic al bucătarului-șef din Hotelul Grand Wiesler în Graz, Austria
a lucrat în hoteluri din Bermude, Geneva, Istanbul, Mallorca, Moscova și Viena, ocupând poziții diferite la departamentul de mâncare și băuturi
a ocupat prima dată poziția de conducere a unui hotel în anul 2000, ca general manager al Complexului Hotelier Mallorca Marriott Golf Resort&Spa
în 2003, a venit la conducerea Hotelului Marriott din București
din iunie 2009 și-a întemeiat propria companie Aducco Management.
Sus In jos
dorina
White rose
White rose

feminin
Numarul mesajelor : 199
Localizare : niigata
Ken :
Data de inscriere : 18/01/2010

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Joi Mai 20, 2010 8:33 am

buna,nu reusesc sa adaug click-ul fiind foarte lung,dar la antena 1 am vazut acum ca 40000 de oameni au protestat in piata victoriei ,sindicatele anunta greva generala pe 31 mai...... pillow fight
Sus In jos
paula5610
White rose
White rose

feminin
Numarul mesajelor : 162
Varsta : 33
Localizare : Innsbruck
Ken :
Data de inscriere : 28/08/2009

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Joi Mai 20, 2010 4:04 pm

sal

http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/mitingul-sindicatelor-bugetari-nemultumiti-si-strazi-cu-trafic-oprit.html

http://stirileprotv.ro/stiri/social/protest-inedit-mame-cu-bebelusi-in-fata-ministerului-muncii.html

nimic nou...totul vechi...dar s-a ajuns prea departe!!! angry
Sus In jos
dorina
White rose
White rose

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Vin Mai 21, 2010 11:19 am

multumesc paula pt. link-uri,sa speram ca v-a fii totul bine!!!
Sus In jos
paula5610
White rose
White rose

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Vin Mai 21, 2010 5:41 pm

dorina a scris:
multumesc paula pt. link-uri,sa speram ca v-a fii totul bine!!!

sa dea Dumnezeu!!!!!!!
Sus In jos
Dragonika
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mier Mai 26, 2010 1:47 pm

Taxele pe proprietate vor crește cu 30%-200% pentru persoanele care dețin mai multe locuințe

"Dacă o persoană fizică are în proprietate două sau mai multe clădiri utilizate ca locuință, care nu sunt închiriate unei alte persoane, impozitul pe clădiri se majorează cu 30% pentru prima clădire în afara celei de la adresa de domiciliu, cu 100% pentru cea de-a doua clădire în afara celei de la adresa de domiciliu și cu 200% pentru cea de-a treia clădire și următoarele în afara celei de la adresa de domiciliu", se arată în document.

Proiectul prevede totodată că, pentru aplicarea noilor impozite, compartimentele de specialitate ale administrației publice locale vor calcula diferențele de impozit datorate pentru perioada cuprinsă între data intrării în vigoare a ordonanței și 31 decembrie 2010 și le vor comunica contribuabililor în termen de 30 de zile de la publicarea în Monitorul Oficial

wow...200% mi se pare un procent destul de ridicat!!!! mirat
Sus In jos
Admin
Adminnistrator
Adminnistrator

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Joi Mai 27, 2010 9:54 am

Astia nu mai lasa pe nimeni sa faca un ban dar ei au voie KO
Sus In jos
paula5610
White rose
White rose

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Joi Mai 27, 2010 3:43 pm

Jean Constantin a murit....Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!!! crying sad angel

http://stirileprotv.ro/programe-inregistrate/81/a-murit-actorul-jean-constantin.html
Sus In jos
Dragonika
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Vin Iun 11, 2010 1:40 pm

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! sad

Toate panzele sus...IZMAIL ,mi-a placut mult filmul smile
Sus In jos
gaijin
Regular member
Regular member

feminin
Ken :

MesajSubiect: O mana de ajutor   Dum Iul 04, 2010 12:36 pm

In Moldova, apele matura vieti si inghit destine. De-a lungul Siretului, fiecare picatura de ploaie poate lua o viata, poate darama o casa, poate distruge o comunitate. Lasati singuri in fata naturii, oamenii au nevoie de ajutorul nostru. In locul digurilor niciodata ridicate, putem sa facem un zid din solidaritatea noastra.Sunt oameni carora le-a mai ramas doar viata. Bunurile s-au dus pe apa Siretului. In astfel de vremuri, putin din putinul nostru inseamna TOTUL pentru ei. Nu au nevoie de lozinci sau de promisiuni. Le este foame, frig si bolile le dau tircoale. Au nevoie de ajutor ACUM. CONTURILE PENTRU DONATII

FUNDATIA MEREU APROAPE
CIF : 18212553
Bdul. Ficusului nr.44A, et. 4, sector 1, BUCURESTI
BANCA : BRD-GSG-SMCC
IBAN LEI : RO05BRDE450SV07295334500
IBAN EURO : RO31BRDE450SV23761534500

Daca aveti bunavointa si va mai pasa cat de cat de locul unde v-ati nascut o mana de ajutor face cat o mie de cuvinte. ajutor ajutor ajutor ajutor ajutor
Sus In jos
dorina
White rose
White rose

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Lun Iul 05, 2010 5:15 am

buna gaijin!multumim!inainte de a trimite banii vreau mai multe informatii despre acea fundatie.adresa este jumatate scrisa( nu apare blocul,cod postal),si nr. telefon nu ar strica.apoi in ce ziar (program tv.....)apare anuntul?
Sus In jos
Admin
Adminnistrator
Adminnistrator

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Lun Iul 05, 2010 5:48 am

Cei de la Antena 1 si 3 au lansat campania aceasta.

"Apa trece, România rămâne."

Jurnaliștii de la Antena 3 si Observator, alături de Fundația "Mereu Aproape" ,cu sprijinul Carrefour, au început campania umanitara "APA TRECE, ROMÂNIA RĂMÂNE" .Victimele inundațiilor se simt singure. Nu sunt! Le suntem, cu toții, aproape.

CONTURILE PENTRU DONAȚII:

FUNDAȚIA MEREU APROAPE

CIF: 18212553

Bdul. Ficusului nr.44 A, et. 4, sector 1, BUCUREȘTI

BANCA: BRD-GSG-SMCC

COD BIC: BRDEROBU

IBAN LEI: RO05BRDE450SV07295334500

IBAN EURO: RO31BRDE450SV23761534500

Sus In jos
gaijin
Regular member
Regular member

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Lun Iul 05, 2010 6:11 am

Multumesc Adminnistrator.
Sus In jos
MariKametani
Pink rose
Pink rose

feminin
Numarul mesajelor : 269
Varsta : 46
Localizare : Ro
Ken :
Data de inscriere : 07/06/2010

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Lun Iul 05, 2010 9:41 pm

Verificat:Metoda 0.Incert.Credibilitate acordata doar anunturilor televizate,terminat.
Sus In jos
gaijin
Regular member
Regular member

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mar Iul 06, 2010 11:47 am

MariKametani a scris:
Verificat:Metoda 0.Incert.Credibilitate acordata doar anunturilor televizate,terminat.

Deci jumatate din tara nu este sub ape, din contra este o seceta intensa in Romania. In curand Romania se va transforma in Desertul Sahara. In Dorohoi 23 de persoane nu au murit, ci s-au hotarat sa isi puna capat zilelor prin inecare. Pacat. Pana acum s-au strans 200.000 de Euro bani din care se vor reconstrui casele celor sinistrati. In fine totul este in imaginatia unora. Multumim ptr ajutor, mai ales ca romancele care sunt in Japonia marea majoritate vin din zona Moldovei.
Sus In jos
gaijin
Regular member
Regular member

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mier Iul 14, 2010 10:38 am

A murit Madalina Manole. S-a sinucis. crying crying crying
Sus In jos
miha-akita
White rose
White rose

feminin
Numarul mesajelor : 174
Localizare : AKITA
Data de inscriere : 22/10/2008

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mier Iul 14, 2010 11:03 am

crying crying crying dzeu sa o odihneasca in pace...daca sa sinucis,mare pacat a facut in fata lui dzeu,tocmai ea care era o persoana atat de increzatoare si iubea atat de mult viata crying crying crying
Sus In jos
gaijin
Regular member
Regular member

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mier Iul 14, 2010 11:05 am

miha-akita a scris:
crying crying crying dzeu sa o odihneasca in pace...daca sa sinucis,mare pacat a facut in fata lui dzeu,tocmai ea care era o persoana atat de increzatoare si iubea atat de mult viata crying crying crying

Se pare ca suferea de depresie post natala, si a luat o supradoza. crying crying
Sus In jos
yurikaa
Pink rose
Pink rose

feminin
Numarul mesajelor : 295
Localizare : tokyo, sumida-ku
Ken :
Data de inscriere : 20/07/2008

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mier Iul 14, 2010 1:17 pm

Ce stire socanta...nici nu imi vine sa cred ca s-a sinucis...dumnezeu s-o ierte!
http://webtv.realitatea.net/actual/madalina-manole-i-a-lasat-un-mesaj-de-adio-sotului-pe-telefon-mobil
Sus In jos
Daniela
Safire
Safire

feminin
Numarul mesajelor : 746
Ken :
Data de inscriere : 12/04/2008

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mier Iul 14, 2010 6:34 pm

Dumnezeu sa o ierte, tare imi placea de ea... pacat alergic
Sus In jos
MariKametani
Pink rose
Pink rose

feminin
Numarul mesajelor : 269
Varsta : 46
Localizare : Ro
Ken :
Data de inscriere : 07/06/2010

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Joi Iul 15, 2010 3:33 pm

Melodia ,,Unde esti,voi fi si eu``,este melodia emblema a casatoriei noastre,sotului meu i-au placut foarte mult melodiile Madalinei Manole,mai ales ca am reusit sa i le traduc cindva...Azi dimineata,cind s-a intors de la munca,a fost socat la auzul vestii:,,Uso,anna kirei na no?Ee?Sattchuuzai nonde,taoreru dake de atama wa chi mamire ni naru to,okashiku nai no?``(O asa frumoasa femeie,bea otrava si cade jos cu capul singerind din plin, nu ti se pare ciudat?)Socat si el,bineinteles,Dumnezeu d-o ierte,dar misterioasa i-e moartea!Mai ales ca avea pentru cine sa traiasca si sa lupte!Eu una,nu cred nici in ruptul capului ca Madalina si-ar fi dorit moartea,motivul fiind doar diminuarea frumusetii,era o femeie cu o gindire cit de cit matura!Merg pe ideea crimei,indiciul fiind faptul ca a fost gasita intr-o balta de singe,criminalul fiind unul de clasa inferioara,detaliile fiind insuficiente,dar prelevante!Doar ca Biroul de Presa al Politiei nu poate da informatii succinte Organelor Mass-Media in privinta cazului,din motive strict-confidentiale,ca peste tot!Moartea VIP-urilor pot ascunde multe substraturi,aduceti-va aminte de Marilyn Monroe,Theresa Teng etc.!Dumnezeu s-o ierte!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   

Sus In jos

Noutati din Romania
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 7 din 9Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Toxic RPG | Romania [0.3x]
» Gta Mafia-Romania!!
» Romania Stunt Empire [0.3x] » 93.119.30.150:7777 V.I.P Free !
» CEL MAI TARE SERVER DE SAMP DIN ROMANIA 93.119.30.76:7777
» HostName: *|*|*|*|SAMP.E-ZONE.RO|*|*|*|* Address: 93.119.30.135:7777 Players: 30 / 50 Ping: 10 Mode: SAMP.EZ v5.0 Map: Romania

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Romani in Japonia :: Romania & Japonia :: Informatii despre Romania ルーマニア の じょうほう-
Mergi direct la: