Romani in Japonia

日本で暮らすルーマニア人

AcasaAcasa  KetaiKetai  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiți | 

Noutati din Romania

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
AutorMesaj
julia
Diamond
Diamond

feminin
Numarul mesajelor : 1891
Varsta : 41
Localizare : Tokyo
Ken :
Data de inscriere : 06/06/2008

MesajSubiect: Noutati din Romania   Mar Aug 05, 2008 3:34 am

Universitatea Tehno Economia Europeana functioneaza de 15 ani in Ilegalitate

Diplomele date de aceasta institutie sunt considerate nule de Ministerul Educatiei.

Universitatea se prezinta ca fiind "prima institutie de invatamant superior din Romania autorizata definitiv de statul roman prin Sentinta civila", desi Ministerul a trecut aceasta institutie pe lista celor ilegale inca de cativa ani, relateaza ProTV.

Taxa este de 360 de euro pe an.

Dupa absolvire, studentii acestei universitati au doua variante: dau in judecata Ministerul Educatiei sau facultatea.

Potrivit Ministerului Educatiei, aceasta Universitate "nu are dreptul sa organizeze activitati de invatamant superior, sa dea admitere, sa organizeze cursuri si sa ofere diplome persoanelor care se inscriu la acesta institutie".

Chiar si in aceste conditii, Ministerul Educatiei nu are cum sa inchida scoala.

Fiecare demers al autoritatilor este contestat in instanta de rectorul ei, Bogdan Dumitrascu, care neaga toate acuzatiile si sustine ca desfasoara o activitate perfect legala.

Universitatea ignora avertismentul ministerului si continua sa faca inscrieri.

Doar o hotarare judecatoreasca definitiva ar inchide definitiv facultatea. Rectorul institutiei a contestat insa toate sentintele care sunt amanate astfel una dupa alta.
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mar Aug 05, 2008 3:46 am

Ajutoare pentru cei ramasi fara case in urma inundatiilor
Peste 50 de locuinte modulare pentru sinistrati, trimise de autoritati din judete afectate de inundatii in anii trecuti, au fost instalate in satele Radauti Prut si Baranca, din judetul Botosani.

"Pana astazi au ajuns la Botosani 51 din cele 105 case modulare de care au nevoie sinistratii. 32 dintre acestea au fost instalate la Radauti-Prut, iar 19 la Baranca. Containerele au fost aduse din alte judete unde au avut loc inundatii in anii trecuti, respectiv Vrancea (27), Buzau (5), Tulcea (5), Cluj (2) si Prahova (2)", a precizat Dorina Lupu, purtatorul de cuvant al ISU Botosani, citat de Realitatea TV.

Locuintele au fost dotate cu paturi si asternuturi si se lucreaza la racordarea caselor la principalele utilitati.

"In prezent, in judetul Botosani exista 701 sinistrati, 406 din satul Radauti Prut si 212 in satul Baranca. Majoritatea sunt cazati la rude. In tabara de sinistrati de la Radauti Prut au fost cazati in noaptea de duminica spre luni 41 de persoane", a mai adaugat purtatorul de cuvant al ISU Botosani.
Sus In jos
Dragonika
Diamond
Diamond

feminin
Numarul mesajelor : 1912
Varsta : 40
Ken :
Data de inscriere : 25/05/2008

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mar Aug 05, 2008 4:20 pm

Tramvai Sibiu-Rășinari
Compania de transport în comun a pus în circulație un tramvai cu vagon-restaurant pentru turiștii care doresc să se plimbe pe traseul Sibiu – Rășinari. Pentru un grup de 24 de persoane, care este capacitatea maximă a tramvaiului, plimbarea costă 280 de lei.
Amenințare cu bombă la Constanța
Un bărbat bolnav psihic a anunțat prin serviciul de urgență 112 că în trenul accelerat 1864, care circula pe ruta Constanța – Iași, a fost amplasată o bombă. Anchetatorii au stabilit că apelul fusese făcut de la un telefon public din zona Gării Constanța, autorul apelului fiind identificat imediat.

Credeam ca numai in Japonia sunt batrani nebuni...dar uite ca si in Romania sunt. :|
Canicula mare in tara.....!!!!!

Luna august va reinstala canicula în toată țara, în special în sud, unde precipitațiile vor fi reduse. Cele mai călduroase zile vor veni cu temperaturi de peste 35 de grade Celsius.

Zilele caniculare vor reveni în majoritatea regiunilor țării, în luna august, când se vor înregistra temperaturi medii lunare mai mari decât valorile normale, relevă o prognoză pe termen lung a Administrației Naționale de Meteorologie. În cele mai toride zile, temperaturile maxime vor depăși 35 de grade C în zonele de câmpie. Locuitorii din zonele depresionare din centrul și nordul țării vor avea parte de unele nopți mai reci, cu temperaturi care pot coborî sub 10 grade Celsius. Cantitățile de precipitații se vor încadra în limitele normale, exceptând sudul țării, unde ploile vor apărea mai rar și în cantități insuficiente. În celelalte regiuni, ploile vor avea caracter de aversă, însoțite de descărcări electrice, și vor fi condiții de grindină.

Luna septembrie ne va întâmpina cu ploi abundente și grindină, dar și cu zile fierbinți în estul țării. Temperaturile medii lunare vor fi apropiate de valorile normale, exceptând regiunile estice, unde pot fi mai mari decât mediile multianuale. În unele perioade mai călduroase ale lunii, temperaturile maxime pot depăși 30 de grade Celsius. În cele mai reci nopți, temperaturile minime pot coborî sub 5 grade C, favorizând producerea brumei în depresiunile intramontane din nordul și centrul țării. Cantitățile de precipitații pot depăși valorile normale în majoritatea regiunilor țării.

În octombrie, temperaturile medii lunare vor fi în general normale, exceptând regiunile sud-estice, unde pot fi mai mari decât cele obișnuite pentru această lună. În intervalele calde din cursul lunii, temperaturile maxime pot depăși 25 de grade C în sud-estul țării. Cele mai scăzute temperaturi vor avea valori negative, favorizând producerea brumelor și a înghețului la sol, mai ales în centrul și nordul țării. Ploile se vor încadra în general în limite normale în regiunile sudice, însă în restul țării va apărea tendința de excedent.

Uffff...si maica-mea sta in sud,caldura mare!!! canicula
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mar Aug 05, 2008 6:38 pm

DISCRIMINARE!!!!!!
Bomba sexy de la Prefectura Timis, concediata :razz

Dupa ce a facut parte din echipa de femei frumoase a prefectului de Timis, Ovidiu Draganescu, Bianca Jurca a fost concediata. Tanara de 23 de ani, fotomodel de succes, nu este suparata deloc pe prefect pentru ca a fost concediata. Ea banuieste ca a fost data afara la insistenta iubitei prefectului, fosta jurnalista Simona Bader, care era extrem de geloasa pe ea.

"Nu trebuia sa alature imaginea ei cu aceea a Prefecturii. Ceea ce face ea in particular nu are nicio legatura cu activitatea de la Prefectura. Trebuia sa-mi ceara consimtamantul inainte sa dea declaratii la ziar privitoare la programul meu. Oricum, noi la prefectura nu avem bombe-sexy", a declarat prefectul Ovidiu Draganescu pentru ziarul Banateanul.

Plecata dintr-un sat din Caras-Severin, Bianca si-a urmat visul de a ajunge fotomodel si, in cativa ani, a reusit sa castige faima, prestigiu si notorietate. Acum are propria ei afacere si nu exclude varianta de a se lansa in politica, la fel cum a facut-o nu de mult Elena Udrea, scrie Banteanul in editia online.

Cand era mica, mergea pe camp cu o valiza plina de haine si facea parada modei pentru a poza. Visa sa ajunga prezentatoare TV si se inregistra pe casetofon prezentand stirile. S-a lansat apoi in lumea modellingului la Milano si ulterior in afaceri.

Prezentarile de moda i-au deschis fostei secretare din Prefectura Timis drumul spre cercuri exclusiviste. Asa a ajuns sa cunoasca multe vedete si persoane din anturajula acestora: Michael Schumacher si Felipe Massa, pe creatoarea de moda Valeria Marini, pe Monica Bellucci, pe Alena Seredova, sotia lui Gianluigi Buffon, portarul echipei nationale a Italiei.
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mier Aug 06, 2008 5:09 am

De ce ne condamnam copiii la obezitate?(UN SUBIECT DELICAT)
Unul din trei romani este obez, iar McDonald’s are in Romania circa 200.000 de clienti pe zi.

Obezitatea apare tot mai des la copii si poate provoca o serie de boli cronice cum ar fi diabetul, anumite tipuri de cancer si afectiuni cardiace. Cu toate acestea, Ministerul Sanatatii nu face nimic pentru a asigura o mancare sanatoasa copiilor nostri, care sa ii fereasca de pericolul obezitatii.

Acum doua luni, o lege de interzicere a comercializarii produselor de tip fast-food in scoli si gradinite a fost aprobata de Parlament si promulgata de presedintele Basescu. Ea insa nu este nici acum efectiv in vigoare si nici nu va fi pana la inceputul anului scolar, pentru ca oficialii de la minister nu au binevoit sa intocmeasca lista alimentelor interzise in unitatile de invatamant.

Sunt voci care spun ca nu este vorba despre incompetenta celor din Ministerul Sanatatii, ci despre faptul ca marile firme producatoare ale acestui tip de alimente fac presiuni ca sa nu piarda bani, iar oficialii MS s-au lasat convinsi.

Cert este ca alimentele fast-food sunt profund nesanatoase, chiar daca ne gadila papipele gustative. Contin E-uri periculoase, unele nu sunt bine preparate sau nu sunt proaspete. Toate aceste motive te fac sa le feresti de copii, nu sa le pui sub nasul lor.

Problema este ca in niciun chiosc alimentar scolar nu exista produse fara E-uri si ar trebui infiintata o intreaga industrie, cu agricultura aferenta, care sa produca astfel de alimente.

Majoritatea tarilor din Uniunea Europeana au adoptat legi pentru interzicerea comercializarii de produse fast-food in scoli. Mai mult, s-au facut si campanii care urmareau interzicerea reclamelor la produse de acest gen in cadrul emisiunilor TV pentru copii.

Asa cum se fac campanii impotriva alcoolului si fumatului (dar nu impotriva producatorilor, care sunt cei mai mari contributori la bugetul statului), s-ar putea face si impotriva consumului de vopsea cu aroma cartofi modificati genetic si dulciuri din plastic digerabil, pe post de mancare preambalata.

Sistemul nostru de sanatate pretinde ca doreste alinierea la normele si standarde UE, dar in acest caz, facem exact pe dos.

Ce-i drept, parintele are si el un cuvant de spus in a-si determina copilul sa nu cumpere alimente de la fast-food si foarte multi chiar o fac. Le pun copiilor pachete cu mancare la scoala, ba unii le trimit chiar si ceai, ca sa nu isi cumpere suc.

Dar parintii nu pot fi la scoala cu copiii in fiecare zi si sunt elevi care in pauza dau fuga la chioscul de fast-food si isi cumpara mancare. Nu ca le-ar fi foame, ci pentru ca este la moda. Unui elev de clasa a III- a degeaba ii explici ca nu e bine ce face, pentru ca el nu isi da seama de consecinte, chiar daca le tot repeti.

Copiii nu isi dau seama ce cumpara, pe ei ii atrage ambalajul acestor produse. Poti sa le spui ca nu sunt bune, ei tot le vor cumpara.
Fenomenul poate fi oprit doar prin interzicerea comercializarii acestor produse in gradinite si scoli si chiar in apropierea lor.

Sa fie aceasta o decizie corecta sau fructul oprit ii va tenta pe copii si mai mult?

Iata cam care ar fi aceste produse periculoase: alimente cu continut mare de grasimi (peste 20g/100 g produs): hamburger, pizza, cartofi prajiti, maioneze, mezeluri grase; produsele prea sarate (peste 1,5 g/100g produs): chipsuri, covrigei, alone si dulciurile precum prajituri, bomboane, acadele, dar si bauturile racoritoare, mai ales cele carbogazoase.

Va fi foarte greu sa convingi deodata copiii sa renunte la ele, insa merita macar incercat.
Sus In jos
yashy
Pearl
Pearl

feminin
Numarul mesajelor : 459
Varsta : 38
Localizare : Zama, Kanagawa
Ken :
Data de inscriere : 05/04/2008

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mier Aug 06, 2008 5:31 am

Mda... pai ce, in Romania exista vreun produs din comert fara E-uri?? Eu nu stiu... N-au decat sa faca in scoli mancare la pranz pentru copii. Chiar si niste sandwich-uri... ca nu-s asa de greu de facut. De asta imi place mie tare mult sistemul de aici. Kyushoku-ul este foarte bine gandit... dar or sa treaca multe decenii pana se va gandi cineva si in Romania la copii... Le vine randul mai greu... crying
Sus In jos
sony
Emerald
Emerald

feminin
Numarul mesajelor : 775
Varsta : 42
Localizare : Japan
Ken :
Data de inscriere : 20/07/2008

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mier Aug 06, 2008 7:58 am

Porfesoara pedofila.
http://jp.youtube.com/watch?v=aAERHq2D7ao&feature=related
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Joi Aug 07, 2008 3:32 am

Noile Preturi lol
12.000 de euro costa o casatorie de forma intre o romanca si un spaniol
Casatoria cu un cetatean din Spania asigura obtinerea mai rapida a dreptului la munca, de aceea se inmultesc casatoriile de convenienta intre iberici si romance.

Pentru o casatorie de forma, romancele le platesc sotilor de imprumut pana la 12.000 de euro. Viitorii miri trebuie mai intai sa treaca de testul intrebarilor indiscrete ale unui judecator, inclusiv despre viata lor intima, relateaza Adevarul in editia electronica de luni.

Ministerul spaniol al Justitiei a semnalat recent un document care arata ca acest tip de casatorii tinde sa devina un fenomen.

Casatoriile de convenienta sau casatoriile "in alb" intre un cetatean spaniol si unul strain sunt din ce in ce mai frecvente, in primele luni ale anului fiind detectate mai mult de 500 de asemenea delicte.

Politia spaniola a retinut in ultimele luni mai mult de 200 de intermediari de contracte matrimoniale, pretul unei casatorii de forma este intre 5.000 si 12.000 de euro.

Pentru a preveni astfel de situatii, in cazul casatoriilor mixte este obligatoriu un interviu cu un judecator. Cei doi viitori soti trebuie sa demonstreze ca se cunosc suficient de bine si ca intentia de a forma o familie nu ascunde un interes.

Casatoriile de forma ii aduc strainului dreptul de rezidenta si de munca, precum si dreptul de a putea solicita cetatenia spaniola dupa un an de la casatorie. In mod normal, cetatenia se poate solicita dupa 10 ani de rezidenta.

Toate avantajele se pierd daca sotii divorteaza inainte de un an de la incheierea casatoriei.
Sus In jos
yashy
Pearl
Pearl

feminin
Numarul mesajelor : 459
Varsta : 38
Localizare : Zama, Kanagawa
Ken :
Data de inscriere : 05/04/2008

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Joi Aug 07, 2008 4:23 am

Aoleu... daca era legea asta in Japonia acum 7 ani, cand m-am casatorit io... nu aveam nici o sansa!! Nu-l cunosteam deloc pe al meu... abia cu cateva zile inainte de cununie am retinut numele de familie... lol Nu ma interesa pe mine amanuntele alea...
Ce chestie... cum ne-am putut arunca amandoi intr-o casatorie cand nu stiam nimic unul de altul... si acum, dupa ceva timp de probleme si divergente... sunt mai fericita ca la inceput!! :amore:

Ultima editare efectuata de catre yashy in Joi Aug 07, 2008 5:04 am, editata de 1 ori
Sus In jos
Dragonika
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Joi Aug 07, 2008 4:56 am

Sunt prea multe casatorii imitatii si cred ca din cauza asta a inceput sa se aplice fel si fel de legi noi in privinta casatoriilor :razz
wow...am vazut discutia cu profesoarea pedofila...am ramas socata :face: ,cica sa trimeti copii la meditatii suplimentare!!!! :|
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Sam Aug 09, 2008 3:57 pm

JO 2008 - Handbal feminin: Romania invinge Kazahstan Sambata, 09 August 2008

Reprezentativa natioanal de handbal feminin a Romaniei, condusa de Tadici de pe banca tehnica, a obtinut prima victorie la Jocurile Olimpice de la Beijing, sambata dimineata, in fata Kazahstanului, scor 31 - 19.

Fetele lui Tadici au prestat un joc slab in prima parte a partidei, scorul fiind 13 - 10 la pauza, insa, pe final, acestea au revenit si s-au impus cu 12 goluri diferenta.

Selectionerul Gheorghe Tadici a analizat victoria din debut si s-a declarat multumit de prestatia elevelor sale din partea a doua a meciului.

"Am inceput mai timid, am avut unele nesincronizari, insa dupa pauza am inceput sa dominam clar si sunt multumit de angajamentul fetelor. Evolutia noastra va fi in crestere de la meci la meci", a declarat Tadici la finalul partidei.

Urmatoarea partida a Romaniei se va juca pe 11 august impotriva tarii gazda, China.
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Sam Aug 09, 2008 4:00 pm

OMUL ZILEI -ALINA DUMITRU

Judoka Alina Dumitru a eliminat-o pe unguroaica Eva Csernoviczki, la Jocurile Olimpice, si o va intalni in sferturi pe dubla campioana olimpica, japoneza Tani Ryoko, care a trecut in primul tur de americanca Sayaka Matsumoto.
Oare cine va castiga? :razz
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Sam Aug 09, 2008 4:06 pm

Romanca Alina Dumitru a invinso pe japonezoaica :aplauze: :aplauze:
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Sam Aug 09, 2008 4:30 pm

Romania a castigat prima medalie de AUR :aplauze: la Jocurile olimpice de la Beijing :baci:
Alina Alexandra Dumitru Judo categoria 48kg
Sus In jos
Dragonika
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Sam Aug 09, 2008 5:57 pm

Bravo!!!!traiesc in Japonia... dar cand aud ca au castigat romanii (in fatza japonezilor)mor de bucurie!!!!!!! :bravo: hug
Sus In jos
Daniela
Safire
Safire

feminin
Numarul mesajelor : 746
Varsta : 33
Ken :
Data de inscriere : 12/04/2008

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Dum Aug 10, 2008 9:16 am

Sper sa mai castige Romania si alte medalii :aplauze:
Sus In jos
sony
Emerald
Emerald

feminin
Numarul mesajelor : 775
Varsta : 42
Localizare : Japan
Ken :
Data de inscriere : 20/07/2008

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Dum Aug 10, 2008 7:27 pm

Si eu ma bucur ca a cisigat Alina Dumitru.Al meu se oftica ca a luat bataie Tani .Ca cica Alina dadea cu minile aiurea si tot imi arata el acolo cum.Mie nu mi s-a paru,t eu am vazut ca se aparea ,atita tot.Ca cica asa fac si eu cind ne luam la trinta. lol E ,bravo ,zenzen chigao!
Ce au facut fetele la gimnastica ca nu am fost pe faza ?
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Dum Aug 10, 2008 9:25 pm

BOX categoria 64kg

Ionut Gheorghe la invins pe Gonzalez Ortiz(Puerto Rico)

oare se va ajunge la medalie?
La Gimnastica artistica echipa(feminina) Romaniei sa calificat( a 4a) pentru finala.
Finala pe echipe se va tine pe 13 august.Tot la Gimnastica Artistica echipa(masculina) sa calificat(a 8a) pentru finala(se va tine pe 12 august).
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Lun Aug 11, 2008 4:55 am

Georgia a profitat de "armistitiul olimpic" pentru a lansa ceea ce poate fi considerat primul conflict Est-Vest dupa razboiul rece, comenteaza Le Monde.
Conflict Est-Vest in inima Caucazului Duminica, 10 August 2008
In noaptea de joi spre vineri, tancurile si bombardierele georgiene au declansat atacul asupa orasului Thinvali, capitala minusculei republici autoproclamate a Osetiei de Sud, care sfideaza Georgia de mai bine de 15 ani, cu sustinerea rusilor.

Riposta Moscovei nu a intarziat: o lunga coloana de circa 50 de tancuri rusesti a intrat vineri dupa-amiaza in Osetia de Sud.

"Rusia este garanta securitatii popoarelor din Caucaz, si nu va permite ca moartea civililor sa ramana nepedepsita", declara presedintele rus, Dmitri Medvedev, revenit de urgenta la Moscova.

Acest ultim razboi georgiano-osetin ascunde, fara dubii, primul conflict intre Statele Unite si Rusia, de la caderea URSS, mai comenteaza Le Monde.

"Statele Unite au dat fara indoiala unde verde pentru declansarea atacurilor georgiene", estimeaza pentru publicatia franceza, Vladimir Jarikin, directorul adjunct al Institutului CEI, pentru statele din fostul spatiu sovietic.

Dovada pentru acesta teorie este faptul ca membrii Consiliului de Securitate ONU, reuniti de urgenta in noaptea de joi spre vineri, nu au reusit sa ajunga la o declaratie de urgenta care sa condamne ofensiva.

"Nu ma gandesc ca presedintele Georgian Saakasvili ar fi convenit atacul impreuna cu Washingtonul", nuanteaza Fiodor Lukianov, redactorul-sef al revistei "Rusia in Afacerile Externe".

"Liderul de la Tibilisi a fost insa foarte sigur ca Statele Unite vor fi obligate sa il sustina, si a profitat de ocazie inaintea schimbarii administratiei de la Washington", continua Lukianov.

Cel mai important aliat al Statelor Unite in regiune, Mihail Saakasvili nu ar fi putut sa sfideze marea Rusie fara sustinerea financiara si militara pe care i-au acordat-o americanii dupa alegerile din 2004.

Revigorata de instructori americani, armata georgiana a fost capabila sa trimita chiar cateva mii de soldati in Irak si Afganistan.

Etapa urmatoare trebuie sa fie integrarea Georgiei in NATO, o provocare suprema pentru Moscova, care explica de asemenea rapiditatea reactiei rusesti.

Washington nu a parut deloc stanjenit. Americanii au trimis un emisar pentru a se alatura eforturilor internationale de mediere si a cerut o "incetare imediata a focului", reafirmand "sustinerea integritatii teritoriale a Georgiei".

Riscurile unei extinderi a conflictului ii preocupa si pe europeni

Presedintia franceza a UE a anuntat vineri seara ca "lucreaza la o incetare a focului, impreuna cu protagonistii conflictului".

"A obligat toata lumea sa se aseze la masa negocierilor, pentru ca riscurile unui derapaj sunt reale: toate partile, inclusiv Moscova si Saakasvili au iluzia ca vor castiga cate ceva din acest conflict", declara Salome Zurabisvili, fost ministru de Externe georgian, devenit lider al opozitiei.

Politicianul subliniaza ca "acum Kremlinul vea sa impinga Georgia sa greseasca, si sa isi pericliteze sansele de a se integra intr-o zi in NATO".

Puterea georgiana spera, la randul ei, in internationalizarea confictului

"Georgia nu spera recucerirea provinciilor pierdute, dar incearca sa impinge la randul ei Rusia sa comita acte de cruzime condamnabile de catre comunitatea internationala", declara la randul sau Dmitri Trenin, de la Institutul Carnegie din Moscova.

Ideea este sa se opuna mica Georgie "democratica", unui detestat Goliat rus.

"Sunt in joc valorile, principiile ordinii ordinii mondiale", pleda presedintele Saakasvili vineri, la CNN, cerand lumii sa nu lase Rusia nepedepsita pentru ceea ce s-a intamplat in Georgia.

De ce aceasta ofensiva?

Mihail Saakasvili, tanarul presedinte georgian, are nevoie de actiune pentru a-si salva regimul. Eroul Revolutiei Trandafirului, salutata in 2003 ca o noua speranta democratica pentru intreg Caucazul, este in curs de a se transforma intr-un autocrat, dupa ce a dispersat manistatiile opozitiei, si a redus la tacere presa critica.

Ales cu 95 % din voturi in 2004, Saakasvili nu a fost reales decat cu 53 % in ianuarie. Dupa 2003, Saakasvili a promis constant recastigarea celor doua provincii pierdute, Osetia de Sud si Abhazia. Era momentul trecerii la actiune.

In ajunul schimbarii administratiei de la Washington, Saakasvili a dorti, fara indoiala, sa profite de contactele favorabile cu echipa Bush, pentru a fi sigur de sustinerea americanilor in fata Rusiei.

"Scopul Georgiei a fost mai putin recucerirea Osetiei de Sud, cat antrenarea Rusiei intr-un razboi in care mica Georgie avea sustinerea Occidentului", sustine analistul rus Fiodor Lukianov.

Care sunt mizele

Imensele rezeve de petrol si gaze din Marea Caspica au crescut importanta geostrategica a Caucazului, aflat din nou in inima unui "mare joc" ce opune Rusia, Statelor Unite.

In Transcaucazia, fostele republici sovietice, Azerbaidjan, putere emergenta gratie resurselor sale de hidrocarburi, si Georgia, s-au apropiat de occidentali.

Cei din urma au finantat construirea oleoductului BTC, care transporta petrolul azer pana la Mediterana.

Un gazoduct, Nabucco, este de asemenea in pregatire, cu scopul de a reduce dependenta energetica a a europenilor de Rusia.

Administratia americana sustine, de pe alta parte, candidatura georgienilor la NATO. Azerbaidjanul, musulman si turcofon, mentine la randul sau relatii stranse cu Turcia, care sustine flancul de sud-est al Aliantei Nord-Atlantice. Rusia denunta "o incercuire".

Acest mozaic de popoare montane, in majoritate musulmani, ramane exploziv, in conditiile in care revolta independentistilor ceceni continua, si se creeaza ocazii pentru o metastaza a situatiei din Ingusetia sau Dagestan.

Ce vrea Moscova?

In ultimii ani, Moscova s-a apropiat de osetini, carora le-a distribuit, ca si abhazilor, pasapoarte rusesti.

Locuitorii din Thinvali, bombardat de Tbilissi, sunt astazi cetateni rusi, pe care Moscova trebuie sa ii apere.

"Astazi, Rusia nu are de ales: este obligata sa intervina militar", estimeaza Fiodor Lukianov, redactorul sef al revistei Rusia in Afacerile Globale, care afirma ca "refuzul de a-i sustine pe osetini in momentele in care au cea mai mare nevoie ar reprezenta o monstruoasa ruptura de incredere".

Osetia de Sud si Abhazia sunt astazi ultimele teritorii din Caucaz unde rusii mai sunt bineveniti. Nu este cazul in Cecenia si Ingusetia, chiar daca oficial, aceste regiuni au revenit la Federatia Rusa.

Osetia de Sud nu are nimic strategic, ea insasi. Este insa o problema de amor propriu pentru Rusia: frustrata in Caucaz, unde a pierdut pozitii cheie in 1991(in special Azerbaidjan si Georgia), ea vrea sa isi restabileasca influenta in regiune.
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Lun Aug 11, 2008 4:57 am

Olimpiada 2008

Inotatoarea romana Camelia Potec s-a calificat in finala probei de 400m liber, dupa ce a castigat seria a patra a calificarilor. :aplauze: :OK:

Timpul Cameliei, 4:04.55 este un nou record national al acestei probe.

Finala la 400m liber feminin se va disputa luni .
Sus In jos
Dragonika
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mar Aug 12, 2008 2:42 pm

Gimnaștii români au ocupat locul șapte al finalei pe echipe, din cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing
Drăgulescu, Koczi, Bucur, Șelariu, Popescu și Stănescu au strâns 274.175 puncte pentru România, la puțin peste 1,5 puncte de medalia olimpică de bronz, obținută de echipa Statelor Unite.

Medalia de aur a revenit Chinei, iar argintul a ajuns la japonezi.

Aparatele care au privat România de un loc în primele trei echipe ale lumii au fost paralele și bara fixă. 45.225 la paralele și 43.500 la bară au trimis România pe un modest loc șapte.

Masa de sărituri a fost primul și cel mai bun aparat al românilor. Drăgulescu a luat 16.550, Koczi doar un pic mai puțin - 16.525, iar Daniel Popescu a punctat cu 16.225.

La sol, românii au evoluat din nou bine. Ca și la sărituri, gimnaștii noștri au obținut al doilea punctaj din concurs. Drăgulescu a fost din nou cel mai bun român în această probă, primind 15.650 din partea arbitrilor.

La inele, Robert Stănescu a avut un exercițiu complet și sigur, pe care arbitrii l-au notat cu 15.975, a patra notă din concurs.
Sus In jos
Daniela
Safire
Safire

feminin
Numarul mesajelor : 746
Varsta : 33
Ken :
Data de inscriere : 12/04/2008

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Mier Aug 13, 2008 12:32 pm

La proba feminina au luat medalia de bronz BRAVO!!!
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Vin Aug 22, 2008 5:15 pm

Poluarea....mai daunatoare decat fumul de tigara! :(

Un studiu recent arata ca o serie de radicali liberi prezenti in atmosfera sunt substante nocive si sunt mai periculoase pentru sanatate decat fumul de tigara.

Specialistii de la Universitatea Louisiana au identificat o serie de radicali liberi mai periculosi decat cei prezenti in fumul de tigara ori rezultati in urma arderii biocarburantilor, informeaza site-ul CityNews.com.

Un anumit tip de radicali liberi, dusmani de temut ai sanatatii, care nu se regasesc in fumul de tigara, bat insa recordul, in atmosfera, mai ales in zonele urbane puternic industrializate.

Se pare ca o persoana poate inhala, fara sa fumeze, cu peste trei sute de ori mai multi radicali liberi decat in cazul in care si-ar aprinde o tigara.

Considerat multa vreme de catre medici principalul vinovat in declansarea cancerului pulmonar, fumul de tigara, care contine totusi peste 4.000 de compusi chimici periculosi, printre care si radicali liberi, este, surprinzator, clasat acum pe locul al doilea.

Radicalii liberi identificati de curand de specialistii din Louisiana sunt mult mai periculosi decat cei prezenti in fumul de tigara ori rezultati in urma arderii biocarburantilor, deoarece acestia din urma dispar odata cu sursa din care provin.

Studiul arata ca noua clasa de poluanti este diferita de radicalii liberi cunoscuti pana acum, prin faptul ca ei pot ramane timp indelungat in atmosfera si pot pluti pe distante foarte mari.

Mai periculosi chiar decat particulele de metale grele, dintre care amintim cuprul sau fierul, noii radicali liberi, odata ajunsi in plamani, lasa urme comparabile cu cele ale fumului de tigara inhalat de un fumator inrait.

Actiunea radicalilor liberi "traditionali" poate fi contracarata printr-un consum marit de vitamine ce provin din alimente naturale, fructe si legume, sustin specialistii, insa "noua generatie" se pare ca, deocamdata, nu are antidot.

In fiecare celula a corpului uman se formeaza zilnic peste 10.000 de radicali liberi, dintre care cei mai periculosi sunt asa-zisii radicali de oxigen.

Acestia ataca grasimile din organism reprezinta primul pas spre ateroscleroza, iar detergentii sau gazele de esapament accelereaza distrugerea tesuturilor.
OARE copiii nostri vor putea merge pe strada fara masti de oxigen? :x
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Sam Aug 23, 2008 4:35 am

NATO a demarat "exercitii de rutina" in Marea Neagra

NATO a demarat "exercitii de rutina" in Marea Neagra, ce implica nave din SUA, Germania, Spania si Polonia, a anuntat vineri purtatorul sau de cuvant, asigurand ca nu exista nicio legatura cu conflictul ruso-georgian.

"Este vorba despre vizite in porturi si exercitii de rutina, care erau planificate de multa vreme", de 18 luni, a spus Carmen Romero, citat de AFP.

La sfarsitul lunii iunie, a fost depusa pe langa autoritatile turce o autorizatie pentru accesul in stramtoarea Bosfor. Partea georgiana se afla la Marea Neagra, dar pe malul opus celui al Bulgariei si Romaniei.

Exercitiile, care includ vizite in porturi din Bulgaria si din Romania, au inceput vineri pentru cele trei nave europene si vor continua pana la 10 septembrie. O fregata americana se va alatura acestor nave la sfarsitul saptamanii.

Aceste exercitii vizeaza "un schimb de expertiza maritima si ameliorarea interoperabilitatii si intelegerii reciproce", a explicat Romero.

Statul Major rus a denuntat vineri prezenta unor nave NATO in Marea Neagra, in apropiere de Georgia, spunand ca acest lucru nu contribuie la stabilizarea situatiei in regiune.

"Acum, cand conflictul s-a incheiat, nave militare ale NATO sunt acolo. Cu ce obiectiv? Le adresam aceasta intrebare partenerilor nostri, dar, din punctul de vedere al Rusiei, necesitatea, utilitatea acestor actiuni este sub semnul intrebarii", a declarat seful adjunct al Statului Major, Anatoli Nagovitin.

Moscova a decis sa suspende cooperarea sa militara cu NATO, in replica la criticile lansate de tarile Aliantei dupa operatiunea rusa din Georgia.
Sus In jos
julia
Diamond
Diamond

feminin
Ken :

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   Dum Aug 24, 2008 6:20 am

Conducatorii Romaniei si boala minciunii fara leac

De cum ajunge intr-o functie publica, oricat de modesta, un roman invata, probabil, doua reguli de baza: adevarul trebuie ascuns cu orice pret daca nu cumva este "de bine", iar cetateanul nu conteaza decat daca poate fi muls de bani.

Alta explicatie nu poate exista pentru situatiile halucinanate, unele dramatice, de care ne izbim la fiecare pas.

Zilele trecute aflam despre decizia Comisiei Europene de a sista platile SAPARD pe anul acesta pentru Romania, dupa ce o misiune de audit a constatat deficiente in sistemul de management si control. Cu alte cuvinte, nu mai primim bani pentru agricultura pe motiv de incompetenta si sub suspiciune de coruptie.

Ziele trecute afla presa, pentru ca Ministerul de Finante a primit vestea oficial in data de 9 iulie printr-o scrisoare semnata de Jean Luc Demarty, directorul general pentru agricultura si dezvoltare rurala.

Asta dupa ce autoritatile romane fusesera atentionate asupra posibilitatii taierii fondurilor inca din luna martie a acestui an. Atunci, Comisia Europeana recomanda Romaniei sa se conformeze cu strictete la criteriile de acreditare si protejarea intereselor financiare ale UE in implementarea a doua masuri din program.

Ce au facut autoritatile romane? Au creionat un plan de masuri pe genunchi, pe care l-au trimis si apoi l-au primit inapoi de la Bruxelles, iar atunci cand inevitabilul s-a produs, au bagat scrisorica intr-un sertar si ce s-au mai bucurat ca dupa cateva zile s-a aflat doar despre sanctionarea Bulgariei.

Intre timp, fermierii, care deja contractasera credite in asteptarea banilor SAPARD, au platit dobanzi in banci, si-au facut planuri si au dat telefoane peste telefoane la APIA sa vada de ce intarzie fondurile? Au fost mintiti. Iar minciuna i-a pagubit cu mii de euro.

De ce nu a comunicat urgent Ministerul Finantelor sau APIA despre sistarea fondurilor? Pentru ca au fost prea ocupati cu remedierea deficientelor, zic ei.

De fapt, au bagat gunoiul sub pres sperand ca, poate, banii vor fi deblocati inainte ca presa sa afle. Nu da bine o asemenea sanctiune in an electoral. Dar presa a aflat.

Ministrul Dacian Ciolos, pana acum o figura luminoasa, a iesit cu un discurs penibil in fata opiniei publice, incercand sa explice ca, de fapt, nimeni nu e vinovat pentru cele intamplate.

Poate Dumnezeu? Sau iar ne-o fi furat arbitrul? In loc sa vedem un val de demisii de la nivelul ministrului insusi, am avut parte de-o balamajeala care, poate, o fi credibila pentru unii alegatori, dar este doar ridicola pentru Bruxelles.

Joi ne-a izbit o alta stire. O femeie alcoolica, care si-a alungat proprii copii de acasa, a fost acceptata asistent maternal si a primit in grija un copil.

Ba chiar mai mult, nici nu a fost evaluata riguros la intervalele de timp impuse de lege. Asa se face ca a ajuns sa-l ucida cu bestialitate pe baiatul luat in grija "maternala".

Copilul de 4 ani a fost gasit mutilat, fara degete de la picioare si cu organele genitale taiate cu foarfeca.

Din nou autoritatile au incercat sa ascunda gunoiul sub pres. Ca femeia era in ordine, ca a fost evaluata cu regularitate, ca, stiti doar, voia Domnului a fost potrivnica.

Si din nou investigatiile au fost facute de presa. Ziaristii au descoperit ceea ce inspectorii Protectiei Copilului ar fi trebuit sa vada dintr-o privire.

N-au facut-o, un copil a murit cumplit, iar apoi au si incercat sa musamalizeze adevarul.

Sunt doua exemple dintr-o singura saptamana. Daca ne-am duce inapoi cateva saptamani sau cateva luni, bilantul ar fi tulburator.

Inconstienta si minciuna autoritatilor costa vieti si bani, insa nimeni, in afara presei, nu lupta cu aceste obiceiuri.

Dimpotriva. Va aduceti aminte cazul filmului Remes-Muresan, asa-numitul scandal "Palinca si caltabosi"?

Principala suparare a colegilor de cabinet ai ministrului surprins in timp ce lua mita, inclusiv a premierului, nu a fost fapta lui Remes, ci difuzarea filmului.

Probabil ca daca imaginile n-ar fi ajuns la presa, ci doar la sefii lui directi, Decebal Traian Remes ar fi si acum ministru al Agriculturii.

Daca n-ar fi existat presa, fermierii ar astepta si acum fondurile SAPARD blocate, iar Protectia Copilului ne-ar fi spus ca micutul ucis cu bestialitate era de fapt masochist.

Dar, nu-i asa, de ce-si baga Comisia Europeana nasul in ciorba noastra? Stim noi mai bine ce avem de facut.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Noutati din Romania   

Sus In jos

Noutati din Romania
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 9Mergi la pagina : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Toxic RPG | Romania [0.3x]
» Gta Mafia-Romania!!
» Romania Stunt Empire [0.3x] » 93.119.30.150:7777 V.I.P Free !
» CEL MAI TARE SERVER DE SAMP DIN ROMANIA 93.119.30.76:7777
» HostName: *|*|*|*|SAMP.E-ZONE.RO|*|*|*|* Address: 93.119.30.135:7777 Players: 30 / 50 Ping: 10 Mode: SAMP.EZ v5.0 Map: Romania

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Romani in Japonia :: Romania & Japonia :: Informatii despre Romania ルーマニア の じょうほう-
Mergi direct la: